Politika Zahraničné

Americkí demokrati oslavujú volebné úspechy v Kentucky a Virgínii

Demokrat Andy Beshear sa vyhlásil za víťaza. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Približne rok pred americkými prezidentskými voľbami dosiahla opozičná Demokratická strana úspechy vo voľbách v štátoch Kentucky a Virgínia. Po utorkovom hlasovaní o novom guvernérovi Kentucky, ktoré je baštou vládnucich republikánov, sa vyhlásil za víťaza demokrat Andy Beshear, uviedli americké médiá, ktorých údaje prevzala v stredu tlačová agentúra DPA.

 

Doterajšieho republikánskeho guvernéra Matta Bevina predstihol Beshear zrejme len o niekoľko tisíc hlasov. Bevin, známy ako podporovateľ prezidenta Donalda Trumpa, však vyhlásil, že svoju porážku “v žiadnom prípade” neuzná. Naznačil, že výsledky guvernérskych volieb napadne, pričom poukázal na “viac než len niekoľko nezrovnalostí”.

Podľa amerických médií slabý zisk Bevina vyvolal znepokojenie medzi jeho republikánskymi kolegami. Konečné oficiálne výsledky volieb v Kentucky zatiaľ neboli zverejnené.

Pri prezidentských voľbách z roku 2016 získal republikán Trump v Kentucky o necelých 30 percent hlasov viac ako jeho demokratická protikandidátka Hillary Clintonová, pripomenula DPA. Utorkové guvernérske voľby boli vo vysielaní stanice CNN označené aj za “prvé referendum o impeachmente” voči Trumpovi, teda o ústavnej žalobe, ktorú v súčasnosti presadzujú demokrati vo federálnom Kongrese.

Vo Virgínii sa zase Demokratickej strane podarilo pripraviť republikánov o doterajšiu tesnú väčšinu v oboch komorách miestneho zákonodarného zboru. Podľa amerických televíznych staníc ide o prvý prípad za posledných vyše 20 rokov, keď budú mať demokrati celkovú kontrolu nad virgínijským parlamentom.

Guvernérske voľby sa konali v utorok aj v štáte Mississippi, kde zvíťazil na rozdiel od Kentucky republikánsky kandidát, doterajší viceguvernér Tate Reeves.