Politika Zahraničné

Amerika stále nepozná meno nového prezidenta. Prieskumy Trumpa podcenili

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Podľa prvých výsledkov utorňajších amerických prezidentských volieb republikán Donald Trump aktuálne vedie v 17 štátoch, demokratický kandidát Joe Biden v 14.

 

Podľa spravodajskej stanice BBC Donald Trump získal štáty Indiana, Kentucky, Oklahoma, Tennessee, Západná Virgínia, Arkansas, Južná Dakota, Severná Dakota, Alabama, Južná Karolína, Louisiana, Nebraska, Utah, Missouri, Kansas, Wyoming a Mississippi. Joe Biden získal Vermont, Delaware, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Connecticut, Colorado, Nové Mexiko, New Hampshire, Illinois, Kalifornia, Oregon, štát Washington a Washington DC. Podľa stanice Fox News Trump zrejme zvíťazil aj na Floride, ako jednom z najdôležitejších štátov, ktoré môžu rozhodnúť o výsledku volieb.

Kľúčové štáty sú Trumpove

Donald Trump usilujúci sa o znovuzvolenie v prezidentských voľbách zvíťazil v kľúčových štátoch Ohio a Texas. Za víťaza ho vyhlásila televízna stanica Fox News. Víťazstvo Trumpa v Ohiu následne predpovedali aj ďalšie americké médiá vrátane stanice CNN.

Na Havaji, kde sa volebné miestnosti zatvorili o 19.00 h miestneho času (06.00 h SEČ), podľa Fox News zvíťazil demokrat Joe Biden. Havaj je už roky baštou demokratov. Volebné miestnosti sú spomedzi všetkých amerických štátov teraz otvorené už len na Aljaške. Biden aktuálne vedie v počte voliteľov pred Trumpom podľa stanice CNN v pomere 205 ku 136. Na zvolenie je potrebných minimálne 270.