Politika Spoločnosť Domáce

Andrej Danko vyhlásil nové voľby. Konať sa budú v 45 obciach, dôvody sú rôzne

Andrej Danko vyhlásil nové voľby. Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Obecné voľby sa opätovne uskutočnia v 45 obciach. Nové voľby do orgánov samosprávy obcí vyhlásil v pondelok 3. decembra predseda NR SR Andrej Danko. Voľby sa v týchto obciach uskutočnia v sobotu 13. apríla budúceho roka. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady (NR) SR.

V 25 obciach budú dopĺňať poslanecký zbor, v 14 starostov a v šiestich starostu a poslancov. Ako ďalej informovala Kancelária NR SR, napríklad v obci Lúčky sa po novembrových komunálnych voľbách uvoľnil mandát jedného poslanca obecného zastupiteľstva, keďže ho zároveň zvolili za starostu obce. Jeden poslanecký mandát sa uvoľnil aj po úmrtí poslanca obecného zastupiteľstva v obci Slaská. V týchto prípadoch na toto miesto nie je náhradník, preto vyhlásil predseda parlamentu nové obecné voľby.

Najčastejšie je dôvodom pre vypísanie nových obecných volieb nezáujem o volené funkcie, teda skutočnosť, že buď nikto nepodal kandidačnú listinu, alebo v prípade poslancov prejavilo záujem menej kandidátov, ako je potrebný počet poslancov v zastupiteľstve. V tých obciach, kde sa voľby neuskutočnili, teda nevolili starostu ani nevyberali potrebný počet obecných poslancov, sa podľa zákona do 30 dní od vyhlásenia výsledkov riadnych volieb vyhlásia nové voľby.