Politika Domáce Top

Andrej Kiska stranu v novembri neohlási. A zrejme nepovie zatiaľ vôbec nič

Prezident Andrej Kiska hovoril, že svoje politické plány predstaví v novembri. Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Keď prezident Andrej Kiska pred rokom a pol vyhlásil, že nezaloží politickú stranu, ani do žiadnej nevstúpi a už vôbec nemá záujem o kreslo premiéra, zdalo sa, že jeho postoj je nemenný. Ako neskôr vysvetľoval, iba hlupák nemení svoje plány, ak sa zmení situácia. Tá sa pre Kisku zmenila po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Prezident v slede udalostí, ktoré po nej nastali, išiel až na hranu svojich ústavných právomocí. Nasledovalo oznámenie politických plánov mimo paláca celej verejnosti. Počas leta dokonca zašiel ešte ďalej a hovoril o potrebe prevzatia moci. Čím sme však bližšie ku koncu roka, tým sú Kiskove vyjadrenia menej razantné. Detaily chcel pritom prezident ohlásiť na jeseň.

 

Andrej Kiska po prvýkrát verejne vyjadril svoj záujem pôsobiť v politike aj po skončení svojho prezidentského mandátu v máji tohto roka. Súčasne vtedy oznámil, že o najvyššiu ústavnú funkciu v štáte sa už viac uchádzať nebude. „Politický zápas, ktorý som začal v roku 2014, nepovažujem za skončený,“ povedal Kiska. „Budem premýšľať, ako najlepšie využiť autoritu a dôveru veľkej časti verejnosti. Aby som aj po konci môjho pôsobenia v úrade prezidenta v budúcom roku prispel k začiatku novej politickej éry na Slovensku. Aby som pomohol spojiť tých, ktorí sú nielen ochotní, ale aj schopní vládnuť zodpovedne a slušne,“ vyjadril sa. Viac o svojich plánoch, chcel prezradiť až po novembrových komunálnych voľbách.

Napriek týmto slovám prezident ich začal poodhalovať už o pár dní neskôr, keď v televíznej relácii na otázku moderátora, či ho napadá aj iná možnosť ako to, že by podporil existujúcu stranu, priamo do nejakej vstúpil alebo založil vlastnú odpovedal, že nenapadá. To, k čomu má jeho predstava najbližšie však konkretizovať nechcel. „Prosím nechajte ma plánovať, nechajte ma to pripravovať. Potrebujem sa porozprávať s ľuďmi,“ povedal Kiska. Prezradil, že v tíme počíta aj s dvomi z jeho terajších poradcov – Romanom Krpelanom a Radoslavom Baťom.

 

Prezident Andrej Kiska na festivale Pohoda v júli 2018 ohlásil, že je pripravený prevziať moc. Na snímke aj matka zavraždenej Martiny Kušnírovej a kolegovia Jána Kuciaka. Zdroj: TASR

Chcel zmeniť politickú mapu

Definitívne vo svojich politických ambíciach pritvrdil začiatkom júla na trenčianskom festivale Pohoda. „Zostanem aktívny v politickom živote. Keďže sme parlamentná demokracia, potrebujeme prevziať moc a dostať na ministerstvo vnútra, na políciu či na školstvo čestných a schopných ľudí. To je naša úloha a to musíme spraviť,“ vyslal jasný signál. „Musíme zmeniť politickú mapu Slovenska, musíme vrátiť Slovensku, čo si zaslúži. Ideme do toho a verím, že to dáme,“ povedal. Všetko nasvedčovalo tomu, že Kiska má svoje kroky jasne premyslené.

Po razantnom vyjadrení z prvej polovice leta však prišla zo strany prezidentského paláca dlhá odmlka. Andrej Kiska sa venoval letnému odpočinku, pracovným cestám po Slovensku ale aj mimo neho a aktuálnemu politickému dianiu. O jeho avizovanom ohlásení politických plánov, ktoré sa spoločne s komunálnymi voľbami priblížili míľovými krokmi ostalo ticho.

Dnes začal cúvať

To prelomil napokon sám Kiska koncom minulého týždňa. Narozdiel od smelých a jasných vyhlásení spred pár mesiacov, prezident už hovorí opäť veľmi zahmlene. „Moje oznámenie, že chcem ďalej pomáhať politickému životu, vyvolalo veľa špekulácií, niektorí politici moje vyhlásenie využívajú na to, aby zakryli svoje vlastné zlyhania. Nechcem, aby ľudia začali pochybovať o tom, čo sa vlastne deje. Kedy a čo oznámim, sa ešte bude upresňovať,“ povedal. Vo svojich ďalších vyjadreniach bol ešte opatrnejší. „Už neurobím tú chybu, aby som sa nechal zatiahnuť do podobnej debaty, a neposkytnem k tomu zámienku ani jedným slovom. Mám pred sebou osem mesiacov, počas ktorých je prioritou výkon úradu, “ uviedol. Podľa informácií Glob.sk Andrej Kiska detaily svojej politickej budúcnosti po komunálnych voľbách neohlási. Údajne stále nemá jasno v tom, čo urobí. Rozhodnutie by malo padnúť až budúci rok.

Prezidentská kancelária sa ku Kiskovým plánom v politike po uplynutí jeho funkčného obdobia momentálne oficiálne nevyjadruje. Ako nám odkázal prezidentov poradca pre komunikáciu Roman Krpelan, aj naďalej platia všetky doterajšie Kiskove vyjadrenia.

Galéria
Andrej Kiska sa nateraz venuje naplno svojim prezidentským povinnostiam. FOTO TASR – Jakub Kotian
Andrej Kiska sa nateraz venuje naplno svojim prezidentským povinnostiam. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Zdroj: Archív
Andrej Kiska chce do svojho tímu aj svojho poradcu a hovorcu Romana Krpelana. Zdroj: SITA / Peter Maďar
navigate_before
navigate_next