Domáce Politika

Andrejuvová obhajuje zákon o potratoch: Náš návrh ženám nič nezakazuje, nesúdi, ale pomáha

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Novela zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne OĽaNO, ktorá upravuje oblasť potratov, ponúka matkám v ohrození konkrétnu finančnú pomoc. V diskusii k novele v pléne to uviedla poslankyňa Anna Andrejuvová (OĽaNO). Poukázala na to, že týmto návrhom sa ženám nič nezakazuje, nesúdi ich, ale pomáha.

 

“Pomôcť žene v ťažkej situácii môže, a podľa mňa dokonca musí, každý. Žena v ťažkej situácii proste nemá zostať sama,” uviedla Andrejuvová v pléne s tým, že by malo byť dôležité umožniť ženám, aby sa mohli pozrieť na celú situáciu z rôznych strán, aby mali priestor a informácie. Ubezpečila tiež poslancov, že návrh nesmeruje k obmedzeniu reklamy na antikoncepciu. Apelovala na mužov, aby neboli ľahostajní. “Obávam sa, že v mnohých prípadoch už jeden muž – teda otec nenarodeného dieťaťa – nechal ženu v štichu,” dodala.

Andrejuvová uviedla, že návrhom poslanci nezasahujú do slobodného rozhodovania ženy. Jej stranícka kolegyňa Katarína Hatráková reagovala na výhrady niektorých poslancov, že návrh hnutia limituje právo ženy slobodne sa rozhodnúť podstúpiť potrat. “Z pohľadu práva je táto žena naozaj slobodná a rozhoduje sa slobodne, psychologicky však máme pred sebou ženu, ktorá ak zistí, že je neplánovane tehotná, v prvom rade sa vyplavia emócie, strach, smútok, napätie, úzkosť, bolesť, obavy. Žena prežíva vinu, hanbu, frustráciu, šok. A toto je kokteil emócií, ktoré ovplyvňujú to vyššie rozhodovanie sa, teda vnímanie osobnej slobody. To je psychologický fakt, to nie je ani konzervatívne, ani liberálne,” uviedla s tým, že možno by stačilo sa obuť do topánok takej ženy, definovať si v prvom rade pojmy. “A potom by sme sa možno vedeli ľahšie zamyslieť nad tým, či naozaj hovoríme o slobodnom rozhodnutí ženy,” uzavrela.