Politika Kauzy Domáce

Andruskó chce vypovedať proti dvom členom vlády. Má ísť o týchto ministrov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – (Redakcia, TASR) Chce si znížiť trest. Zoltán Andruskó, ktorý je obvinený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, údajne vie o protiprávnej činnosti dvoch členov vlády. Portál Aktuality.sk mal zistiť, o koho ide. Podľa ich zdroja má ísť o ministrov zo Smeru-SD, šéfa rezortu práce Jána Richtera a ministerku vnútra Denisu Sakovú.

 

O tom, že Andruskó chce vypovedať o údajnej korupcii dvoch ministrov zo súčasnej vlády, prehovoril ako prvý ešte cez víkend Roman Kvasnica, právny zástupca matky poškodenej Zlatice Kušnírovej. Andruskó ich mal spomínať ešte v piatok, kedy sa na Úrade špeciálnej prokuratúry dohadoval na vine a treste v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Bližšie informácie ale neuviedol, nakoľko ho nevypočuli, pretože sa vec netýka dvojnásobnej úkladnej vraždy. V nej Andruskó figuruje ako sprostredkovateľ. To, že sa Saková s Richterom mali správať korupčne, je zatiaľ nepotvrdená informácia. Portál Aktuality.sk sa odvoláva na vlastný zdroj.

Saková vo svojom stanovisku uviedla, že má svedomie čisté a nevie o žiadnej protiprávnej činnosti, ktorej sa údajne mala dopustiť. “Som pripravená plne spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Sama som veľmi zvedavá, čo obvinený a väzobne stíhaný pán Zoltán A. po 13 mesiacoch ide povedať. Niekomu asi prekáža, že polícia za môjho ministrovania dosahuje veľmi dobré výsledky,” uviedla vo svojej reakcii, ktorú ministerstvo vnútra zaslalo TASR.

Andruskó chce dohodu o vine a treste

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v pondelok na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) návrh na schválenie dohody o vine a treste s obvineným Zoltánom Andruskóom pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Prokurátor uzavrel dohodu so Zoltánom Andruskóom obvineným v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v piatok (18. 10.).

Zoltán Andruskó je obvinený zo sprostredkovania vraždy novinára Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Kušnírovú. ŠTS musí dohodu odobriť a uzavretie dohody medzi prokurátorom a obvineným potvrdila v piatok obhajkyňa Lívia Kňažiková. O výške trestu nie sú zatiaľ oficiálne informácie. V piatok obhajca poškodených Daniel Lipšic vysvetlil, že všetky zúčastnené strany sa dohodli, že to zatiaľ zverejňovať nebudú. Priblížil však, že Zoltánovi Andruskóovi znížili trest o viac ako tretinu, keďže s políciou a prokuratúrou od začiatku spolupracoval a jeho výpoveď je kľúčová.

Viacero kombinácií

Nikto nebude nikoho kryť a ani žiadať políciu, aby veci zakryla či nekonala. Vyhlásil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na margo informácií, že sprostredkovateľ vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej Zoltán Andruskó by chcel pred vyšetrovateľom vypovedať aj o korupcii dvoch ministrov súčasnej vlády. “Ak sa potvrdí, že niektorý z ministrov súčasnej alebo minulej vlády robil niečo protizákonne, aj pre neho platí ‘padni, komu padni’ a bude sa musieť zodpovedať štandardne pred orgánmi činnými v trestnom konaní,” povedal predseda vlády. Ako podotkol, zatiaľ by bol však opatrný v menách konkrétnych ministrov, lebo už počul viacero rôznych kombinácií. “Reálne neviem, o kom by mal vypovedať. Nech čím skôr vypovedá, nech orgány činné v trestnom konaní ho vypočujú, nech zadokumentujú, čo povie, a nech to začnú preverovať,” podotkol Pellegrini.

Deklaruje, že ak orgány činné v trestnom konaní zistia závažné skutočnosti, potom bude konať. “Ak sú to len výkriky jedného z vrahov alebo spolupáchateľov vraždy, ktorý si chce takto len zmierniť svoj trest, aj to musíme preveriť, nechajme to však na políciu,” skonštatoval premiér. Na vyvodenie aspoň morálnej zodpovednosti bude podľa jeho slov potrebný aspoň náznak potvrdenia, že sú vypovedané relevantné informácie a že podozrenie je závažné.