Zahraničné Spoločnosť

Anglikánska cirkev je podľa arcibiskupa canterburského ešte vždy rasistická

Arcibiskup canterburský Justin Welby ( vstrede) nazval anglikánsku cirkev "hlboko inštitucionálne rasistickou". Zdroj: SITA / AP

LONDÝN – Arcibiskup canterburský Justin Welby nazval anglikánsku cirkev “hlboko inštitucionálne rasistickou” a ospravedlnil sa za prístup Británie k ľuďom s čiernou pleťou i iným menšinám, ktorý krajina zastávala od druhej svetovej vojny. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

 

Najvyšší predstavený anglikánskej cirkvi počas biskupskej synody uviedol, že niet pochýb o tom, že anglikánska cirkev je stále “hlboko inštitucionálne rasistická”.

“Spravodlivosť sme nekonali v minulosti, nekonáme ju ani teraz, a ak nebudeme v tejto oblasti radikálni a rozhodní v budúcnosti, túto konverzáciu budeme viesť aj o 20 rokov,” povedal. “Poškodili sme cirkev, poškodili sme obraz Boha – a poškodili sme najmä tých, ktorých sme diskriminovali,” dodal.

Duchovní anglikánskej cirkvi v utorok požiadali o odpustenie takzvanú generáciu “Windrush”, pomenovanú podľa lode Empire Windrush, na ktorej sa od roku 1948 do Británie doplavili prvé skupiny ľudí z vtedajších britských kolónií v Karibiku.

Británia masovú imigráciu z krajín Britskej Západnej Indie podporovala s cieľom postaviť Spojené kráľovstvo na nohy po druhej svetovej vojne. Prichádzajúci imigranti však nedostali nijaké dokumenty potvrdzujúce ich britské občianstvo a základné práva im boli upierané aj potom, keď už jednotlivé karibské štáty začali postupne získavať nezávislosť.

Desiatky ľudí pôvodom z karibských krajín boli v roku 2018 neprávom deportované, čo vyvolalo za vlády bývalej britskej premiérky Theresy Mayovej v krajine politický škandál.

V pondelok odvolací súd rozhodol, že 25 z 50 ľudí, ktorým ešte stále hrozilo vyhostenie z Británie, nemalo prístup k právnej pomoci, keďže mobilný signál v zadržiavacom stredisku Heathrow nefungoval a nemohli sa tak spojiť s právnikmi. Súd tak zabránil vyhosteniu 25 občanov Jamajky odsúdených za trestné činy.

Osem z 25 prípadov momentálne preveruje britské ministerstvo vnútra po tom, čo tieto osoby opätovne podali odvolanie. Napriek verdiktu súdu bolo však z Británie na Jamajku podľa BBC deportovaných 17 osôb.

Kritici argumentujú tým, že Británia vyhosťuje ľudí, ktorí na jej územie prišli ako malé deti a na svoje krajiny pôvodu nemajú nijaké väzby.