Domáce Kauzy Top

Ani po deviatich rokoch nestoja vrahovia Ernesta Valka pred súdom. Jeden sa dokonca dohodol

Ernesta Valka zabili lupiči. Zdroj: TASR- Vladimír Benko

BRATISLAVA – Kauza vraždy Ernesta Valka sa posúva slimačím tempom. Už takmer 9 rokov sa vyšetrovacie orgány snažia zistiť, kto známeho právnika zabil v jeho dome a prečo. Hovorilo sa o vražde na objednávku, pred rokom a pol sa však definitívne potvrdilo, že o žiaden veľký motív nešlo. Dvaja muži mu chceli vykradnúť dom a on sa rozhodol brániť. A práve to ho stálo život. Podobne ako pri vražde Daniela Tupého či Jána Kuciaka sa verejnosť o túto kauzu zaujíma a aj takýmto spôsobom vytvára na vyšetrovateľov a prokuratúru tlak. 

 

Včera nastal vo veci výrazný posun. Jeden z obvinených mužov uzavrel dohodu o vine a treste.

8. novembra 2010 prišli dvaja muži na pozemok známeho právnika Ernesta Valka a to vraj s cieľom kradnúť. Lupiči neboli v osudný deň na tomto mieste po prvýkrát. Na lúpež domu sa pripravovali. Vedeli preto, že v dome nechýbal ani alarm.

Pre dvoch mužov to nebola prvá a ani posledná spoločná akcia. Alarm by ich “prácu” len skomplikoval. Počkali si preto, kým príde domov Valko. Ešte predtým vpustili do jeho domu silne zapáchajúci plyn. Chceli tak Valka donútiť, aby otvoril okná a vetral. To sa im podarilo. Keď právnik prišiel do svojho domu v Limbachu, zacítil zápach a otvoril okná. To bolo približne o pol siedmej večer. Obaja muži už mali s vlámačkami skúsenosti, vylúpili aj banky a preto boli zvyknutí, že pri samotnom čine sú prítomní ľudia.

Keď právnik otvoril okná a dvere na terasu, muži chvíľu počkali a potom zo záhradného domčeka vbehli dnu. Valko ich pravdepodobne začul a šiel sa brániť, zrejme aj svojou zbraňou. Vtedy ho mal jeden z mužov streliť do hrudníka. Tým muž je podľa obvinenia polície Jozef Radič, ktorý je už vo väzení za iné lúpežné prepadnutie. On však vinu odmieta. Po tom, čo Radič Valka zastrelil mu mali prehľadať kufrík, zobrať zbraň a následne ujsť smerom do Pezinka. Valka ešte v ten večer našla exmanželka s dcérou, keď sa prišli pozrieť, prečo im nedvíha telefón.

Na snímke policajný ostreľovač na streche bývalej vily Ernesta Valka počas rekonštruškcie vražždy v Limbachu pri Bratislave 26. januára 2018. FOTO TASR – Michal Svítok

Zo skutku ho usvedčuje jeho komplic Jaroslav Klinka. Práve on včera na NAKA uzavrel dohodu o vine a treste. “Dňa. 30.5.2019 bola uzatvorená dohoda o vine a treste medzi prokurátorom trestného odboru Generálnej prokuratúry SR a obvineným Jaroslavom Klinkom,” potvrdila pre Glob.sk hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Klinko by mal dostať trest 7 rokov a 2 mesiace so zaradením do ústavu so stredným stupňom stráženia, trest prepadnutia veci a ochranný dohľad. Trest je súhrnný vzhľadom na rozsudok Okresného súdu v Žiari nad Hronom z roku 2007, kde bol obvinený odsúdený za trestný čin lúpeže na trest odňatia slobody vo výmere 6 rokov a 8 mesiacov.

Jozef Radič je taktiež vo väzení. Sedí za lúpež v Smoleniciach. Aj pri tejto lúpeži mal komplica, ten sa mu však vyhrážal, že ho udá. Radič ho preto zavraždil. O Valkovej vražde začal hovoriť Klinko len v roku 2017. Vtedy bol aj on za mrežami. Sedel za inú lúpež v Kremnici, bál sa o život a chcel pre seba nižší trest. Rozhodol sa preto vypovedať o vražde Valka, ale aj o tom, že Radič zabil aj iného svojho komplica. Polícii tiež prezradil, kde nájdu vražednú zbraň. Expertíza aj po siedmych rokoch dokázala, že šlo o vražednú zbraň. “Boli rôzne teórie, pokiaľ išlo o motív – cez politický, vraždy na objednávku, to sa zatiaľ nepotvrdilo. Zatiaľ sa potvrdil tento lúpežný motív,” povedal na tlačovej besede v roku 2017 generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Čo sa týka druhého obvineného Jozefa Radiča, ten skutok opisuje inak. Tvrdí, že nevraždil on, ale jeho komplic. Vyšetrovatelia však dôverujú Klinkovi. Dohoda o vine a treste môže celý proces urýchliť. Zatiaľ čo Klinka bol obvinený len zo zločinu lúpeže, Radiča vyšetrovatelia obvinili z obzvlášť závažného zločinu vraždy, z prečinu porušovania domovej slobody a z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Za tento čin mu hrozí 20-25 rokov za mrežami.

Dohliada aj verejnosť

Trestné činy spáchané na verejne známych osobách sú vždy pod väčším drobnohľadom verejnosti.

Podobne ako pri vražde Jána Kuciaka aj vražda Ernesta Valka vyvolala veľký ohlas verejnosti. Bol usporiadaný pochod, na ktorom si zhromaždenie pripomenulo smrť elitného právnika a žiadalo vyšetrenie celého skutku. Rovnako tak to bolo aj po vražde Daniela Tupého.

Zhromažždenie občanov s názvom Protest za demokraciu (za Ernesta Valka) sa začal v piatok 12. novembra 2010 pred historickou budovou Slovenského národného divadla (SND) na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Týmto pochodom chceli občania vyjadriť pohorššenie a smútok nad tragickým úmrtím Ernesta Valka. Na snímke smútočné zátiššie pri Dóme svätého Martina na Kapitulskej ulici. FOTO TASR – ŠŠtefan Pušškárš

Napriek tomu sa vyšetrovanie vlieklo dlhé roky. Vyšetrovatelia nedokázali zistiť nič, nikoho neobvinili a vyšetrovanie ukončili. Obnovilo sa až potom, čo začal vypovedať Jaroslav Klinka. Vyšetrovatelia mali totiž takzvanú “dôkaznú núdzu”, čo znamená, že nemali dostatok dôkazov na to, aby mohli niekoho obviniť.

Ernest Valko patril medzi elitných právnikov. Bol prvým a zároveň posledným predsedom Ústavného súdu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky.  V roku 1990 sa stal poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia za VPN. Od júna 1990 sa stal dokonca podpredsedom Snemovne ľudu. Tu sa podieľal ako člen ústavno-právneho výboru na novelách Zákonníka práce, Obchodného zákonníka, Hospodárskeho zákonníka, tzv. kompetenčného zákona, ústavného zákona o Listine základných práv a slobôd, či ústavného zákona o referende.

Po zániku ČSFR sa živil advokáciou. Zastupoval viacerých mediálne známych ľudí, napríklad Ľubomíra Feldeka. Venoval sa však najmä ekonomickým kauzám, angažoval sa napríkald v kauze Duckého zmeniek. V novembri 2006 bol spolu s podnikateľom Ladislavom Rehákom zadržaný a obaja boli obvinení z vydierania. Valko vinu poprel a trestné stíhanie bolo o dva roky zastavené.