Koronavírus Domáce Top

Antigénové testy sú už na Slovensku. Do skladu štátnych hmotných rezerv ich dorazilo 2,6 milióna

Zdroj: FB / RIchard Sulik

BRATISLAVA – Prvá časť zásielky antigénových testov na ochorenie COVID-19 obstaraných Ministerstvom hospodárstva (MH) SR je už na Slovensku. Vo štvrtok o tom informoval na sociálnej sieti minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

 

Podľa hovorkyne MH Kataríny Svrčekovej ide o avizovaných 2,6 milióna kusov testov, ktoré sú v súčasnosti v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv SR. Ďalších 2,6 milióna kusov testov z celkového počtu osem miliónov by malo na Slovensko doraziť v závere budúceho týždňa.

Sulík dostal za úlohu obstarať 16 miliónov antigénových testov na rokovaní vlády 19. novembra 2020. Rezort mal testy obstarať k 2., 9., 16. a 31. decembru. Sulík však premiéra Igora Matoviča (OĽANO) informoval, že termíny sa nedajú bez porušenia zákona splniť. Vláda následne 4. decembra zmenila uznesenie a znížila požadovaný počet testov na osem miliónov.

Obstaranie testov je príčinou sporu medzi Sulíkom a Matovičom. Zatiaľ čo Sulík upozorňoval na nepresné zadanie špecifikácie testov zo strany ministerstva zdravotníctva, premiér svojho ministra obviňoval z neschopnosti a opakovane mu dlhý čas dodávky testov vyčítal. Situácia vygradovala v polovici decembra, keď Matovič v rozhlasovej relácii vyzval Sulíka na odstúpenie.