Domáca Spoločnosť Koronavírus Domáce Ekonomika

APVV poskytne na výskum súvisiaci s ochorením COVID-19 osem miliónov eur

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Program Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) podporí výskum a vývoj so zameraním na zvládnutie pandémie nového koronavírusu a jej dôsledkov na obdobie rokov 2020 – 2021 sumou osem miliónov eur. Vláda na svojom stredajšom rokovaní tento program APVV schválila.

 

Základným cieľom programu je podpora výskumu a vývoja zameraných na ochorenie COVID-19, respektíve súvisiacich s ním, a s tým spojená prípadná podpora zariadení na testovanie produktov týkajúcich sa tejto nákazy. “Patriť sem môže výskum a vývoj, ktoré sú zamerané na relevantné lieky (vrátane vakcín) a liečby, ich medziprodukty, účinné farmaceutické zložky a suroviny, zdravotnícke pomôcky, nemocničné a zdravotnícke vybavenie (vrátane pľúcnych ventilátorov a ochranných odevov a vybavenia, ako aj diagnostických nástrojov) a potrebné suroviny, dezinfekčné prostriedky, ich medziprodukty a chemické suroviny potrebné na ich výrobu a nástroje na zber a spracovanie údajov,” vyplýva z predloženého materiálu z dielne rezortu školstva.

Na základe verejnej výzvy APVV a po schválení vybraných projektov získajú žiadatelia finančnú podporu. Projekty budú trvať maximálne 18 mesiacov, ich podpora je plánovaná na roky 2020 a 2021, každý rok po štyri milióny eur, spolu teda v sume osem miliónov eur. Na jeden projekt bude maximálne pridelená suma 400-tisíc eur. Prostriedky na realizáciu programu sú zabezpečené v limitoch rozpočtu APVV na rok 2020 a sú zahrnuté aj v návrhu rozpočtu APVV na rok 2021.