Armáda v Austrálii začala evakuáciu mesta Mallacoota obkľúčeného ohňom

SYDNEY – Austrálski predstavitelia vyzvali v piatok obyvateľov častí štátov Viktória a Nový Južný Wales na juhovýchode Austrálie, aby z dôvodu rozsiahlych lesných požiarov opustili svoje domovy. Hrozí totiž, že počas víkendu sa požiare môžu vymknúť spod kontroly. Píše o tom agentúra Reuters.

 

Juhovýchod Austrálie sužujú lesné požiare už od októbra. Doteraz zahynulo v dôsledku požiarov najmenej 19 ľudí, z toho osem osôb zomrelo tento týždeň. Vo Viktórii si požiare vyžiadali dve obete a 28 ľudí je stále nezvestných.

Predstavitelia Viktórie vyhlásili stav núdze v oblasti, kde žije približne 100.000 ľudí a vyzvali ich na evakuáciu ešte pred tým, než v sobotu zrejme dôjde k zhoršeniu situácie. Cez víkend sa totiž očakávajú vysoké teploty 40 stupňov Celzia a silný vietor, čo zvyšuje nebezpečenstvo požiaru.

„Ak si vážia svoju bezpečnosť, musia odísť,“ povedal novinárom Michael Grainger zo záchranárskych zložiek. Dodal, že osobné veci ľudí majú v takejto situácii veľmi malý význam.

Armáda začala evakuáciu mesta Mallacoota

Austrálska armáda začala v piatok námornú evakuáciu približne štvrtiny zo 4000 ľudí uväznených v meste Mallacoota obkoleseného v štáte Viktória ohňom. Tisíce ľudí už bolo evakuovaných z východnej časti regiónu Gippsland, ležiaceho v štáte Viktória.

Austrálski hasiči vo štvrtok vyzvali desiatky tisíc turistov a miestnych obyvateľov, aby opustili národné parky a turistické oblasti na južnom pobreží Nového Južného Walesu, kde bol vo štvrtok vyhlásený týždňový stav núdze.

Lesné požiare v Austrálii zničili už viac ako 5,25 milióna hektárov lesných porastov. V Novom Južnom Walese bolo zničených 1365 domov. Ďalších okolo 450 domov bolo zničených na južnom pobreží tento týždeň.

Viac o téme: aktualizované, armáda, Austrália, evakuácia, hasiči, Mallacoota, plavidlo, pláž, požiare, silný vietor, Viktória, vysoké teploty

Súvisiace články