Domáce Spoločnosť

Augustová obloha je čarovná. Túto noc bude ešte viac

Zdroj: TASR / AP

Iba okamih

Meteorický roj vo všeobecnosti predstavuje prúd úlomkov pochádzajúcich z rozpadu jadra kométy, ktorá sa dostáva do blízkosti Slnka. Sú to väčšinou drobné čiastočky s rozmermi rádovo desatín milimetrov až centimetrov. Ak takýto prúd pretína dráhu Zeme okolo Slnka, tieto čiastočky vletujú do atmosféry a pozorujeme úkazy nazývané meteory. ,,Meteorické teliesko vletí do atmosféry veľkou rýchlosťou (pri Perzeidách je to cca 60 km/h). Vo výške okolo 100 km začne vďaka hustnúcej atmosfére prudko brzdiť a jeho pohybová energia sa začne meniť na teplo a čiastočne i na svetlo. Preto môžeme spozorovať jav odborne nazývaný meteor (ľudovo padajúca hviezda), ktorý trvá iba pár desatín sekundy,‘‘ uviedol Svetozár Štefeček.

A prečo práve Perzeidy? Pretože v súhvezdí Perzeus leží tzv. radiant roja. ,,Je to bod (resp. malá plocha) na oblohe, z ktorého tieto meteory zdanlivo vyletujú. Čiže ak si dráhy týchto meteorov spätne predĺžime, pretnú sa v radiante,‘‘ zdôraznil Štefeček.

 

Na oblohe nás čaká magická scenéria. Zdroj: TASR / AP

Ďalšie zážitky

Počas teplých dovolenkových večerov sú v činnosti ďalšie dva každoročne aktívne meteorické roje. Od začiatku júla až do 15. augusta môžeme pozorovať meteorický roj Alfa Kaprikornidy. „Tento meteorický roj pravdepodobne súvisí s krátoperiodickou kométou 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. Radiant Kaprikorníd leží v blízkosti hviezdy alfa v súhvezdí Kozorožca. Kaprikornidy patria k pomalým rojom a v maxime aktivity môžeme uvidieť 10 meteorov za hodinu,“ povedal astronóm Svoreň.

Meteorický roj Delta Aquaridy môžeme na oblohe pozorovať od 12. júla do 28. augusta. Delta Aquaridy sú jedným z deviatich hlavných meteorických rojov. Materské teleso roja nie je známe. „Radiant roja leží v blízkosti hviezdy delta v súhvezdí Vodnára. Patria k stredne rýchlym rojom. V maxime aktivity môžeme uvidieť 15 meteorov za hodinu. V roku 2020 bude pozorovanie čiastočne rušiť Mesiac,“ doplnil Svoreň.

 

Počas letných mesiacov je aktívnych niekoľko meteorických rojov. Zdroj: SAV

Mohlo by vás zaujímať: