Spoločnosť Zahraničné

Austrália a Kolumbia vyhlásili pre koronavírus stav núdze

Ilustračná foto: TASR / AP

SYDNEY/BOGOTA – Austrálsky premiér Scott Morrison vyhlásil v stredu v krajine vôbec po prvý raz “núdzový stav vyvolaný hrozbou v oblasti biologickej bezpečnosti obyvateľstva”. Informovala o tom agentúra DPA.

 

Morrison oznámil, že odporúčanie necestovať sa zvýšilo na najvyšší možný stupeň a Austrálčanov vyzval: “Necestujte do zahraničia, necestujte do iných krajín.”

“Zvýšil sme zákaz cestovania pre Austrálčanov na štvrtý stupeň; platí to pre celý svet. Je to po prvý raz v dejinách Austrálie,” uviedol s tým, že ide o zákaz, ktorý bude platiť na neurčitý čas. “Najväčšie riziko a najvyšší počet prípadov predstavujú Austrálčania vracajúci sa zo zahraničia,” dodal.

Vláda zároveň zakázala združovanie viac než 100 ľudí vo vnútorných priestoroch a už predtým zakázala aj podujatia na otvorených priestranstvách s vyše 500 ľuďmi.

Austrália zatiaľ zaznamenala najmenej 533 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom ich počet každý deň výrazne stúpa. V noci na stredu zomrel v nemocnici v Sydney na ochorenie Covid-19 muž vo veku 86 rokov, čím sa počet obetí v krajine zvýšil na šesť.

Morrison oznámil, že zdravotníkom v boji proti pandémii koronavírusu bude pomáhať aj 20.000 študentov zdravotníckych škôl.

V stredu organizátori ohlásili aj zrušenie tohtoročného filmového festivalu v Sydney.

Kolumbia vyhlásila v boji proti koronavírusu stav núdze

Kolumbijský prezident Iván Duque vyhlásil v krajine stav núdze, čím sa snaží zastaviť šírenie nového koronavírusu. V stredu nadránom o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Duque na tlačovej konferencii oznámil, že v rámci nových núdzových opatrení musia zostať ľudia vo veku nad 70 rokov v izolácii, a to od 20. marca do 31. mája. Budú mať dovolené odísť z domu len na nákup nevyhnutných potrieb, na prehliadku k lekárovi alebo na nákup liekov.

Toto opatrenie je povinné a preventívne, dodal prezident.

Kolumbia v boji proti šíreniu koronavírusu zatvorila v utorok o polnoci svoje pozemné, námorné a riečne hranice, toto opatrenie bude platiť do 30. mája.