Zahraničné Spoločnosť

Austrália zaznamenala najhorúcejší deň v histórii meraní

Zdroj: archív

CANBERRA – Austrália zaznamenala v utorok najhorúcejší deň v histórii meraní, pričom priemerná teplota dosiahla 40,9 stupňa Celzia. Podľa spravodajskej stanice BBC o tom v stredu informovali austrálski meteorológovia.

 

Austrálsky meteorologický úrad uviedol, že “rozsiahle” horúčavy prekonali v utorok predchádzajúci rekord 40,3 stupňa Celzia z roku 2013.

Meranie priemerných maximálnych teplôt v rámci celej krajiny je podľa BBC najpresnejšou metódou zaznamenávania údajov o vlne horúčav.

Austrália zároveň v týchto dňoch bojuje s vážnym suchom a krízou v dôsledku lesných požiarov.

Meteorológovia navyše predpovedali, že horúčavy by sa ku koncu týždňa mali ešte zintenzívniť a takisto môže dôjsť k ďalšiemu prekonaniu rekordu.

Austrálsky premiér Scott Morrison a jeho konzervatívna vláda sú terčom kritiky verejnosti za nedostatočné opatrenia v boji proti týmto požiarom ako aj za nedostatok účinných opatrení na boj s klimatickou zmenou.

Na austrálsky kontinent udrela v tomto týždni masa horúceho vzduchu. Meteorológovia predpovedali “závažné až extrémne podmienky vyplývajúce z vlny horúčav”.

V utorok namerali na viacerých miestach v krajine teplotu nad 45 stupňov Celzia.

Začiatkom týždňa mali v meste Perth, metropole štátu Západná Austrália, tri dni za sebou teplotu nad 40 stupňov Celzia.

Pri lesných požiaroch, ktoré pustošia Austráliu už od septembra, prišlo o život šesť ľudí.

Zničených bolo vyše 700 domov a len v samotnom Novom Južnom Walese boli spálené dva milióny a v celej krajine približne tri milióny hektárov pôdy. Rozsah tohoročnej devastácie – čo sa týka zasiahnutého územia – sa považuje za bezpríkladný.