Austrálskeho kardinála Pella pustili z väzenia, uspel s odvolaním na súde

BRISBANE – Kardinál George Pell vyšiel v utorok z väzenia na slobodu po tom, čo austrálsky najvyšší zrušil verdikty proti nemu za sexuálne zneužívanie detí. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 

Kardinál Pell (78) opustil väznicu Barwon neďaleko Melbourne, hlavného mesta juhovýchodného austrálskeho štátu Viktória – sedel na zadnom sedadle čierneho auta, uviedol fotograf AFP.

Pell bol za mrežami od marca 2019.

Austrálsky najvyšší súd v meste Brisbane vyhovel v utorok už skôr odvolaniu Pella a zbavil ho všetkých piatich obvinení zo sexuálneho zneužívania detí.

Pell vyhral dlhú bitku za to, aby zvrátil rozsudok šesť rokov väzenia za pohlavné zneužívanie dvoch 13-ročných členov chlapčenského speváckeho zboru z obdobia 90. rokov minulého storočia.

Najvyšší súd v Brisbane zvrátil skoršie verdikty odvolacích súdov nižšieho stupňa. „Je tu výrazná možnosť, že bola odsúdená nevinná osoba. Dôkazy neboli na dostatočnej, štandardnej úrovni,“ uviedol najvyšší súd.

Rozsudok v tomto historickom súdnom spore je obrovským víťazstvom pre Pella, ktorý zaryto trval na svojej nevine.

Odvolanie na austrálsky najvyšší súd podal kardinál Pell po tom, ako vlani v auguste najvyšší súd štátu Viktória zamietol jeho odvolanie proti verdiktu súdu nižšieho stupňa, ktorým bol uznaný za vinného z pohlavného zneužitia a obťažovania dvoch chlapcov.

Kardinál počas súdnych pojednávaní svoju vinu odmietal. Odvolanie podané na najvyššom súde krajiny v Brisbane bolo poslednou možnosťou, ako mohol Pell, ktorý čakal na konečný verdikt za mrežami, očistiť svoje meno.

George Pell bol svojho času jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka. Od roku 2014 pôsobil ako jeho „minister financií“ a bol poverený vykonaním finančnej reformy vo Vatikáne. Na čele vatikánskeho Ekonomického sekretariátu pôsobil až do februára 2019.

Viac o téme: George Pell, Najvyšší súd, nevinný, odvolanie, pohlavné zneužívanie, prepustenie z väzenia, spevácky zbor, zneuźívanie detí

Súvisiace články