Spoločnosť Zahraničné

Austrálski hasiči majú pod kontrolou všetky požiare v Novom Južnom Walese

Austrálski hasiči majú pod kontrolou všetky požiare v Novom Južnom Walese. Zdroj: SITA / AP

SYDNEY – Všetky lesné požiare v najhoršie postihnutom austrálskom štáte Nový Južný Wales už hasiči dostali pod kontrolu. To naznačuje, že nastáva koniec niekoľkomesačnej krízy, ktorá si vyžiadala po celej Austrálii 33 ľudských životov. Informáciu poskytli vo štvrtok tlačovej agentúre AFP samotní hasiči.

 

“Dnes popoludní sú už všetky požiare v Novom Južnom Walese pod kontrolou,” uviedol hovorca Vidieckej protipožiarnej služby.

Požiare buša, ktoré vyčíňali na východnom pobreží krajiny od vlaňajšieho septembra, pomohol uhasiť nový dážď.

“Je to veľmi dobrá správa,” dodal hovorca.

Plamene spálili vyše desať miliónov hektárov na východe a juhu Austrálie, pričom zahynulo najmenej 33 ľudí a asi miliarda zvierat. Zničili aj viac ako 2500 domov.

Ku koncu tejto krízy boli do dymu celé týždne zahalené veľkomestá ako napríklad Sydney a mnohé mestá boli odrezané od okolitého sveta. Situácia si vynútila aj vyslanie armády, ktorá zachraňovala uviaznutých obyvateľov.

Požiare zhoršilo dlhotrvajúce sucho, ale aj klimatické zmeny, práve keď krajina zažívala najhorúcejší a najsuchší zaznamenaný rok.

Avšak niekoľkodňové dažde – najvýdatnejšie za posledných 30 rokov – uhasili tie najväčšie požiare a zvyšné požiare, ktoré ešte trvajú, dostali hasiči pod kontrolu.

Preťažení dobrovoľní hasiči bojovali s požiarmi dennodenne, pričom toto obdobie dostalo prezývku “čierne leto” Austrálie.

“Po skutočne zničujúcej sezóne požiarov, pre hasičov aj obyvateľov, ktorí si túto sezónu toľko vytrpeli, sú teraz všetky požiare v Novom Južnom Walese pod kontrolou,” povedal vo videu na Twitteri zástupca komisára Vidieckej protipožiarnej služby v Novom Južnom Walese Rob Rogers.

“Nie všetky požiare sú uhasené, na vzdialenom juhu štátu stále nejaké horia, ale všetky sú už pod kontrolou, takže sa naozaj môžeme zameriavať na pomoc ľuďom pri obnove ich domovov,” dodal Rogers.

Hasiči v Teritóriu austrálskeho hlavného mesta okolo Canberry sa stále snažia ovládnuť jeden požiar, ale ten podľa ich slov nepredstavuje nebezpečenstvo.