Domáce Šport Top

Avizujú sa šialené rošády. Guľa do Plzne, Vrba by mal vystriedať Hapala. Čaká futbalové Slovensko poriadny rachot?

Súčasný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Pavel Hapal. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Koniec roka je vo futbale spojený nielen s bilancovaním, rozdávaním ocenení a vyhlasovaním rôznych ankiet. Poriadne živo je aj na prestupovej scéne. Na Slovensku sú v plnom prúde diskusie na tému odchodu Andraža Šporara či Dominika Greifa zo Slovana Bratislava, no v zákulisí sa pečie aj oveľa výbušnejšia akcia, ktorú môžeme pokojne nazvať prozaicky ako “Guľový blesk”.

 

Ak sa celá ťažká šachová partia potvrdí a zrealizuje, potom len bude na Slovensku veselo. O čo ide? O výmenu reprezentačných trénerov A-čka a 21-tky. Aby to nebolo tak jednoduché, je tu ešte jeden medzičlánok od susedov z Českej republiky. Že je to čistý nezmysel, fantasmagória či blúznenie? Môže byť, ale iba ak si nezoberieme pod lupu fakty a realitu, zákulisné informácie.

V Plzni po poslednom jesennom kole a zápase s Teplicami skončí v pozícii hlavného trénera Pavel Vrba – najúspešnejší tréner za riekou Moravou za posledných 10 rokov. Podľa viacerých českých médií sú jeho dni pri mužstve spočítané. Sám Vrba sa mal s klubom už dohodnúť na ukončení zmluvy. To je prvá časť príbehu. Druhá je oveľa zaujímavejšia a pre slovenských futbalových fanúšikov pikantnejšia.

Súčasný tréner futbalistov Viktorie Plzeň Pavel Vrba. Zdroj: TASR / AP

Do Plzne má namiesto Vrbu prísť súčasný tréner reprezentačnej 21-tky Adrián Guľa, s ktorým sa už mal plzenský štatutárny riaditeľ Adolf Šádek stretnúť na Slovensku. Guľa sa mal so Šádkom dohodnúť na podmienkach príchodu do Plzne vo “vhodný čas”. Príbeh nám pomaly graduje a na scénu sa opäť vracia Vrba. Aj na Slovensko, kde už pôsobil. Najskôr viedol Púchov a potom dva roky Žilinu, s ktorou získal v roku 2007 titul. Ale teraz by to mal byť návrat na ten najlukratívnejší flek. Mal by sa vrátiť  ako tréner slovenskej reprezentácie. A že tam má zmluvu jeho krajan Pavel Hapal?

Súčasný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Pavel Hapal. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Nuž, aby bola rošáda kompletná, treba zaplniť voľné miesto pri 21-tke a tam sa prenáramne hodí práve Pavel Hapal. Už tam bol, pozná prostredie, mal úspechy, meno, kredit, vyhovuje mu kategória hráčov. Určite je tu veľa otáznikov, prečo takto, teraz, opäť s českým trénerom… Veľa je aj špekulácii ako je to možné, čo to má znamenať a prečo práve pred marcovou barážou s Írskom o postup na ME  2020. Ale práve preto, alebo aj preto. No nezabúdajme na jeden dôležitý a podstatný fakt. Vrbu vždy chcel prezident futbalového zväzu Ján Kováčik. Sníval o ňom už pred siedmymi rokmi po odchode Vladimíra Weissa. Dokonca aj plat už mal údajne pre Vrbu pripravený – polovicu z Weissovho, ktorý bral údajne 35-tisíc eur mesačne. Pripomeňme si, čo vtedy povedal Kováčil pri výbere nového reprezentačného trénera na Vrbovú adresu. „Máme ambíciu spojiť sa s najúspešnejším trénerom za posledné obdobie. Pavel Vrba je za uplynulých päť rokov najúspešnejší v Česku a na Slovensku,“ vyhlásil Kováčik.

Súčasný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov Adrián Guľa. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Dokonca aj Výkonný výbor bol v tomto smere vtedy jednotný a došlo k zhode, že toto riešenie je dobré. Nuž, rozohrala sa tu – alebo sa ide rozohrať – partia, ktorá má zaujímavé obsadenie, scenár aj réžiu. Trojitý kolotoč na futbalovej lavičke v hlavnej úlohe s Vrbom, Guľom a Hapalom. Pre osvieženie pamäte by mal mať nasledujúcu dramaturgiu. Vrba odíde z Plzne, Guľa od reprezentačnej 21-tky a pôjde do Plzne. Vrba by sa mal stať trénerom slovenskej reprezentácie – A-čka. Hapal sa posunie na Guľové miesto a bude trénerom 21-tky. To už je poriadna kombinatorika, motanica a divočina. No podobné príbehy sú vždy najkrajšie a najpríťažlivejšie. Bude to naozaj tak a kedy? Nechajme sa prekvapiť, futbalové figúrky sú v každom prípade v pohybe…