Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Až 200-tisíc ľudí PRÍDE o PRÁCU do pár rokov! Toto je MEGA HROZBA pre Slovensko: Vieme prečo a ako to zvrátiť

Pre nesprávne rozhodnutie politikov môžeme prísť o 200-tisíc pracovných miest. Ilustračná foto. Zdroj: Freepik

BRATISLAVA – Slovensko čaká po voľbách veľká výzva. Verejné financie je nutné ozdraviť. Ak si však budúca vláda na zníženie deficitu vyberie zlý mix opatrení, pre Slovensko to bude mať neblahé dôsledky. Stratiť môže až o 200-tisíc pracovných miest.

Na tom, že naše verejné financie po pandemickej a energetickej kríze vyžaduje ozdravenie, panuje zhoda. Otázkou však je, ako to urobiť. Na to, ako dôležitý je konkrétny spôsob šetrenia či zvyšovania daní, poukazuje analýza Inštitútu finančnej politiky (IFP), ktorý skúmala optimálny konsolidačný balíček realizovaný počas 5 rokov. Výsledky analýzy ukazujú, že rozhodnutia politikov v tejto otázke “môžu mať výrazné efekty na životnú úroveň krajiny”.

Vládni analytici skúmali efekt viacerých scenárov opatrení, ako skrotiť štátny dlh. Aký je záver? “Rozdiel medzi hospodárskymi dôsledkami najviac a najmenej pro-rastovej konsolidácie predstavuje až približne 200-tis. pracovných miest, resp. približne 6 % výkonu slovenskej ekonomiky,” píšu analytici.

Ako by mal vyzerať ideálny mix opatrení?

Ozdravný plán s najmenej možným negatívnym vplyvom na ekonomiku by podľa IFP pozostával v prípade Slovenska hlavne zo zníženia prevádzkových výdavkov a zamestnanosti vo verejnej správe. V menšej miere by sa mohlo ušetriť na sociálnych dávkach a dotáciách, resp. zvýšením spotrebných daní. “Je však dôležité vyhnúť sa zvyšovaniu zdanenia práce a znižovaniu investícií,” podotýkajú analytici.

Pre ekonomický rast a zamestnanosť Slovenska je teda najmenej škodlivé znižovanie spotreby štátu.

Sumár analýzy IFP Konsolidovať s rozumom. Zdroj: FB/IFP – Institute for Financial Policy

Ako konkrétne bude vyzerať šetrenie vo verejných financiách, určí až kabinet zložený po septembrových voľbách. Faktom je nateraz iba to, že vypracovať menu vhodných konsolidačných opatrení bude jedným z cieľov programového vyhlásenia vlády.