Zahraničné

Azerbajdžanskí vojaci porušili prímerie v Náhornom Karabachu, tvrdia Arméni

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / AP

JEREVAN – Azerbajdžanskí vojaci zaútočili na príslušníkov arménskych ozbrojených síl v spornom území Náhorného Karabachu, oznámilo v sobotu ministerstvo obrany separatistickej Náhornokarabašskej republiky. Informovala o tom agentúra AFP.

Pri prvej prestrelke, odkedy súperiace strany podpísali v novembri mierovú dohodu sprostredkovanú Ruskom, údajne utrpeli zranenia traja arménski vojaci. Ministerstvo dodalo, že zranení sú v stabilizovanom zdravotnom stave a vo veci prebieha vyšetrovanie. Boje o Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom, dvoma postsovietskymi rivalmi, vypukli koncom septembra, čo opäť oživilo dlhodobý konflikt o tento horský región. Obnovený konflikt si vyžiadal viac ako 5000 mŕtvych vrátane civilistov a omnoho viac vysídlených.

Arménsko podpísalo s Azerbajdžanom dohodu v noci na 10. novembra – po šiestich týždňoch ťažkých bojov o odtrhnutý horský región Náhodný Karabach. Ten sa nachádza v juhozápadnom Azerbajdžane a je medzinárodne neuznaným štátom. Okolo 95 percent jeho obyvateľov tvoria Arméni. Na základe tejto dohody Arménsko odovzdalo Azerbajdžanu tri okresy okolo arménskej enklávy Náhorný Karabach. Rusko ako sprostredkovateľ dohody na toto územie následne odvelil zhruba 2000 svojich vojakov, ktorí by tam mali pobudnúť najmenej päť rokov.