Spoločnosť Domáce Top

Babie leto je definitívne preč. Pozrite sa, aké počasie nás čaká na Dušičky

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Dušičky klopú na dvere a s nimi prichádzajú aj návštevy cintorínov. Babie leto je tento rok definitívne preč, posledné dni sa zobúdzame skôr do zamračeného a pochmúrneho rána. Aké však bude počasie v najbližších dňoch, kedy budú Slováci chodiť po cintorínoch a zapaľovať sviečky svojim zosnulým príbuzným? Máme sa pripraviť na typické sychravé počasie, alebo sa počasie na začiatku novembra zlepší? 

 

Presuny z jedného cintorína na druhý patria k typickému programu ľudí na najbližšie dni. Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých, nazývané aj Dušičky, si každoročne pripomínajú všetci Slováci. Posledné roky sme boli svedkami typického sychravého a zamračeného počasia, akoby si aj nebo uvedomovalo smútok, ktorý ľudí na cintorínoch čaká. Aké počasie je však pre nás pripravené tento rok? Na to sa Glob.sk pýtal meteorológa a klimatológa Pavla Matejoviča. Podľa jeho slov sa môžeme v druhej polovici tohto týždňa, teda už od zajtra, pripraviť na príchod teplejšieho vzduchu. Avšak, neprejaví sa hneď v nížinách, ale prv si teplejší vzduch užijú na horách. “V nížinách sa budú tvoriť ranné hmly a nízka oblačnosť, ktoré budú vytvárať typickú dušičkovú atmosféru. Tam, kde sa hmly a nízka oblačnosť nevyskytnú, bude príjemne a slnečno,” napísal pre Glob.sk Matejovič.

Tento rok nás na Dušičky čaká hlavne veterné počasie. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Obyvatelia miest, kde sa neobjavia hmly, sa môžu pripraviť na príjemných 10 až 15 stupňov Celzia. Tí, ktorí sa zobudia do rána, ktoré bude zahaľovať hustá hmla a nízka oblačnosť, sa musia pripraviť na chladný deň. “V takýchto lokalitách teplota vystúpi iba na 5 stupňov Celzia,” vysvetlil. Ako ďalej dodal, oteplenie v druhej polovici tohto týždňa so sebou prinesie aj iný fenomén – vietor. “V závere týždňa sa oteplí, no zároveň sa aj rozfúka, v druhej polovici tohto týždňa nás teda čaká typicky jesenné počasie,” uzavrel Matejovič.

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) bude vo štvrtok najchladnejšie ráno tohto týždňa. Teploty aj na západe Slovenska padnú pod nulu a treba sa pripraviť na prízemné mrazy. Napriek tomu, že k nám smeruje teplejší vzduch, a denné teploty stúpnu nad 10 stupňov Celzia, slnenčných lúčov si veľmi neužijeme.

V piatok má byť na Slovensku pekne, na niektorých miestach (najmä v nížinách) sa môžu vytvárať hmly a nízka oblačnosť. Zdroj: SHMÚ
Galéria
Koncom týždňa sa objavia prehánky a vietor. Teploty však budú príjemnejšie. Zdroj: SHMÚ
Štvrtok bude na celom území Slovenska slnečný. Zdroj: SHMÚ
V piatok sa môžu na niektorých miestach objaví hmla alebo nízka oblačnosť. Zdroj: SHMÚ
Koncom týždňa sa počasie začne kaziť, slnečné lúče uvidíme iba sporadicky. Zdroj: SHMÚ
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Napriek ekovlne stále prevláda vlna plastov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Babie leto už definitívne skončilo. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Jeseň je tento rok nádherná. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next