Spoločnosť Zahraničné

Bacheletová varovala pred najvážnejšou krízou v oblasti ľudských práv od vojny

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová - Zdroj: TASR/AP Photo/Andrea Comas

MADRID – Globálne otepľovanie môže vyvolať krízu v oblasti ľudských práv, akú svet nevidel od zverstiev 40. rokoch minulého storočia, varovala v pondelok vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová. Vyjadrila sa tak v španielskom Madride, kde už druhý týždeň prebieha globálny klimatický summit OSN (COP25). Píše o tom agentúra DPA.

Stavu klimatickej núdze sa nevyhne žiadna krajina, upozornila Bacheletová, pričom zdôraznila, že ľudské právo na život, zdravie, potraviny, vodu, prístrešie a rozvoj klimatická zmena už ovplyvňuje.

“Medzi mnohými výzvami v oblasti ľudských práv, ktoré sa rozšírili počas prvých dvoch dekád 21. storočia, predstavuje stav globálnej klimatickej núdze pravdepodobne najvážnejšie ohrozenie ľudských práv na planéte, aké sme nevideli od druhej svetovej vojny,” povedala Bacheletová.  Svet podľa jej slov dlhuje “vďaku miliónom detí, tínedžerov a mladých ľudí, ktorí sa postavili” a o tejto kríze “otvorene hovoria”.

Už skôr v pondelok švédska 16-ročná klimatická aktivistka Greta Thunbergová vyzvala v Madride svetové médiá, aby sa menej sústredili na jej vlastný príbeh a viac sa zamerali na príbehy tých, ktorých už postihol prebiehajúci stav klimatickej núdze.

“Sú to najmä ľudia z juhu a skupiny domorodého obyvateľstva, ktorí potrebujú o svojich príbehoch rozprávať, lebo stav klimatickej núdze nie je niečo, čo nás ovplyvní v budúcnosti, je to niečo, čo má vplyv už na dnešné deti,” povedala.  Na globálnom klimatickom summite OSN sa zúčastňujú delegáti z takmer 200 krajín sveta. Cieľom summitu je podrobne rozpracovať pravidlá vyplývajúceho z parížskej klimatickej dohody z roku 2015.