Spoločnosť Zahraničné

Banksyho obraz opíc rokujúcich v parlamente vydražili za rekordnú sumu

Banksyho obraz opíc rokujúcich v parlamente vydražili za rekordnú sumu. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN – Jedno z najznámejších diel slávneho tajomného tvorcu Banksyho – olejomaľbu, na ktorej je zachytené zasadnutia britského parlamentu, kde namiesto ľudí rokujú šimpanzy – vydražili vo štvrtok na aukcii v Londýne za rekordnú sumu 9,9 milióna libier (11,1 milióna eur). Informoval o tom v piatok nemecký denník Die Zeit.

 

Ako uviedla aukčná spoločnosť Sotheby’s, počas 13-minútovej dražby sa cena za Banksyho obraz z roku 2009 s názvom Devolved Parliament (decentralizovaný parlament) prudko zvyšovala. Aukčný dom hodnotu diela odhadoval na 1,5 – 2 milióny libier. Suma, ktorú zaplatil anonymný kupec, je najvyššia, za akú bolo doposiaľ Banksyho dielo predané. Banksy sa tak stal jedným z najdrahších umelcov na svete.

Na aktuálnosti získal tento satirický obraz v posledných týždňoch najmä pre vášnivé debaty o odchode Británie z Európskej únie, ktoré vedie v parlamente premiér Boris Johnson.

“To, čo sme videli v Dolnej snemovni počas uplynulých týždňov a mesiacov, sa stalo každodennou telenovelou,” povedal Alex Branczik z aukčného domu Sotheby’s. Banksy podľa neho v tomto diele zobrazil úpadok najstaršej parlamentnej demokracie na svete, ktorá sa vracia ku “kmeňovému, animálnemu správaniu”.

Obraz bol opätovne vystavený v marci tohto roku v umeleckom múzeu v Banksyho rodnom meste Bristol. Pôvodný termín brexitu bol totiž stanovený na 29. marec a obraz bol narážkou práve na aktuálne udalosti v britskej politike. Pri tejto príležitosti bolo dielo s pôvodným názvom Question Time (Hodina otázok) premenované na Devolved Parliament.

Prvotný názov diela odkazoval na každotýždennú hodinu otázok a odpovedí premiéra v britskom parlamente. Proces tzv. “devolúcie” sa zase pôvodne vzťahuje na regionálne parlamenty v Škótsku a vo Walese, ktoré získali v minulosti silné právomoci na základe financií londýnskeho parlamentu.

Výraz “devolúcia” je možné chápať aj ako protiklad k evolúcii, komentoval Die Zeit.