Regióny Bánovce nad Bebravou

Bánovská radnica pokračuje v budovaní krytých stojísk na odpad

Ilustračné foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Samospráva Bánoviec nad Bebravou plánuje pokračovať v budovaní krytých stojísk na odpad. Pribudnúť by mali v tomto roku v dvoch lokalitách mesta. Jedno v blízkosti priehrady, pre druhé radnica umiestnenie ešte hľadá, keďže pôvodný zámer umiestnenia odmietli obyvatelia. Informovala o tom radnica v tlačovej správe.

 

“Kryté stojiská kontajnerov budujeme za účelom skvalitnenia životného prostredia. Odpadové nádoby sú centralizované na jednom mieste. Zamedzuje sa tzv. odpadovej turistike, čo znamená, že odpad sem neprinášajú obyvatelia iných obcí alebo podnikateľské subjekty,” uviedla bánovská samospráva.

Rovnako podľa nej kryté stojiská zamedzujú aj tomu, aby sa odpad z nádob spätne vyberal, prípadne, aby ho rozfúkal vietor v okolitom priestore. “Celková čistota okolia nádob už nie je celkom anonymná, stojiská sú uzamykateľné a kľúče dostanú obyvatelia priľahlých bytových domov. Veľmi podstatnou je ochrana pred dažďom, pretože odpad nasiaknutý vodou je ťažší, čo zvyšuje cenu jeho odvozu a uloženia na skládke,” doplnila.

V tomto roku plánuje radnica vybudovať dve kryté stojiská na odpad. Pôvodne počítala so štyrmi, od čoho upustila pre výpadok verejných príjmov v nadväznosti na mimoriadnu situáciu. “Pri rozhodovaní o umiestnení stojiska sa prihliadalo na požiadavky obyvateľov, existujúce inžinierske siete, dostupnosť stojiska pre obyvateľov, ako i zberové vozidlá či prípadné potreby dobudovania náhradných parkovacích plôch v prípade, ak dôjde k záberu existujúcich parkovacích miest,” vysvetlila samospráva.

Ako lokality radnica vybrala ulice K priehrade a Strážovská. Stojisko na Strážovskej ulici však odmietli tamojší obyvatelia, ktorí za týmto účelom spísali i petíciu. Keďže sa mesto s obyvateľmi nedohodlo, pre vybudovanie druhého z krytých stojísk bude hľadať novú lokalitu.