Regióny Banská Bystrica

Banskobystričania vlani vyzbierali viac ako 2-tisíc ton bioodpadu: Oproti roku 2021 si pohoršili

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Silvia Tannhauserová

BANSKÁ BYSTRICA – Mesto Banská Bystrica za minulý rok eviduje mierny pokles vyzbieraného biologicky rozložiteľného odpadu z domácností rodinných domov. Potvrdila to hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová s tým, že v nich zbierajú kuchynský odpad spoločne so záhradným.

 

 

Vyčíslila, že v roku 2021 vyzbierali obyvatelia 2792 ton a vlani to bolo 2680 ton. Podľa nej objem biologicky rozložiteľného odpadu z domácností bytových domov mierne stúpol. V roku 2021 to bolo 1104 ton a v minulom roku 1119 ton. Hovorkyňa podotkla, že o triedení zberu či kompostovaní informujú v meste prostredníctvom Radničných novín, cez sociálne siete i tlačové správy. “Sú to tiež brožúry Kam s komunálnym odpadom do domácností či na webovej stránke mesta,” konštatovala.

V školách bude v apríli osveta

Vo Zvolene ľudia v roku 2021 vyzbierali 1462 ton biologického odpadu, o rok neskôr to bolo 1064 ton. Uviedol to hovorca mesta Martin Svatuška. Ako zdôraznil, mesto v spolupráci so svojou zberovou spoločnosťou robí rôzne osvetové aktivity v oblasti odpadov. Dodal, že v tejto súvislosti budú mať 20. apríla školáci aj škôlkari podujatie. Témou bude vysvetľovanie a názorné ukážky toho, ako nakladať s odpadom a ako ho triediť. Podľa hovorcu im odporučia aj to, ako ho vôbec neprodukovať.