Politika Domáce Parlamentné voľby

Baránek: Ak by sa niektoré opozičné strany pripojili k Matovičovej výzve, priznali by mu líderstvo

Igor Matovič a Peter Pollák. Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič urobil svojou výzvou voči ostatným opozičným stranám, aby sa dočasne zriekli niektorých programových priorít, strategický ťah. Uviedol to pre agentúru politický analytik Ján Baránek.

„Ak by sa konzervatívne opozičné strany. ako napríklad KDH, k výzve pripojili, priznali by tým Matovičovi líderstvo,“ povedal Baránek s tým, že ak by sa naopak nepridali, vystavia sa jeho kritike z konzervatívnych pozícií. „Dostal ich od nekomfortnej situácie. Buď sa pridajú, alebo budú vystavené jeho útoku,“ zdôraznil.

V prípade liberálnych strán podľa Baránka je menšia šanca, že by výzvu nasledovali. „Nemusí to nutne znamenať zhoršenie vzťahov medzi nimi a Matovičom, zvýrazňuje to však názorovú nekompatibilitu,“ dodal. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti nevstúpi do žiadnej koalície, ktorá bude propagovať registrované partnerstvá homosexuálov, adopcie detí homosexuálmi, liberalizáciu drogovej politiky, rušenie sociálnych opatrení alebo zmenu prístupu k nelegálnej migrácii.

Uviedol to dnes na brífingu líder hnutia Igor Matovič. Tieto témy totiž podľa neho môžu odradiť veľké množstvo voličov, ktorí by inak podporili zmenu. „Chceme týmto nastaviť kompas aj iným demokratickým stranám,“ povedal Matovič s tým, že v parlamentných voľbách v roku 2020 sa bude počítať každý jeden hlas. Presadzovanie spomenutých tém môže podľa lídra OĽaNO od účasti na voľbách odradiť napríklad konzervatívcov, sociálne cítiacich alebo ľudí citlivých na migráciu.