Domáca Spoločnosť Kauzy Domáce Top

Bašternák vlastní už len jeden byt. V tom býva Robert Fico, ktorý môže mať problém

Robert Fico býva v prenajatom byte v Bonaparte, kde mal byt aj Marian Kočner. Zdroj: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA – Ladislav Bašternák pred mesiacom na súde priznal svoju vinu a oľutoval svoje činy.  Obžalobu zo zločinu neodvedenia dane a poistného na podnikateľa podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v marci tohto roka. Súd uznal podnikateľa vinným a poslal ho na 5 rokov za mreže a na rovnaký čas mu zakázal aj podnikať. On sa však voči rozsudku odvolal a zatiaľ čo sa čaká na Krajský súd, Ladislav Bašternák sa stihol zbaviť takmer všetkého majetku. 

 

Ako včera informovala RTVS, Ladislav Bašternák už nevlastní takmer nič. Súd mu nezakázal manipulovať s jeho majetkom. Z toho dôvodu teda nie je nelegálne, že svoje majetky prepisuje na príbuzných. Ešte tesne pred novembrovým súdom tak daroval svoju luxusnú vilu pod Slavínom manželke. Pred niekoľkými dňami jej daroval aj ďalšie dva luxusné byty.

Ladislav Bašternák na súde priznal vinu a oľutoval svoj čin. Zdroj: TASR/Martin Bauman

V Bratislave mu zostal už len byt, ktorý si od neho prenajíma bývalý premiér Robert Fico. Ten už dávnejšie avizoval, že sa z bytu odsťahuje. Stále si však vraj hľadá vhodné bývanie. Pokiaľ by však Krajský súd v Bratislave, ktorý bude o Bašternákovej kauze rozhodovať vyhovel prokurátorovi, Fico by sa so sťahovaním musel poponáhľať.

Prokurátor totiž okrem trestu odňatia slobody žiadal, aby Bašternákov majetok prepadol štátu. Pokiaľ by sa tak skutočne stalo, bývalý premiér by sa tak musel vysťahovať.

Strana Smer prípadný záujem Roberta Fica o kúpu bytu v Bonaparte komentovať nechcela. “Nebudeme sa k tomu vyjadrovať,” povedal pre Glob.sk hovorca strany Ján Mažgút.

Z vrcholu až za mreže

Kauza sa s Ladislavom Bašternákom ťahá už niekoľko rokov. Podnikateľ cez firmu BL-202 kúpil sedem bytov v bytovom komplexe Five Star Residence za 12-miliónov eur. Spomínaný komplex stavala firma spojená s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom. Skutočná suma bytov však mala byť nižšia. Podľa vyšetrovateľa si tak podnikateľ ako konateľ spoločnosti v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer 2 miliónov eur. Bašternák následne využil účinnú ľútosť a vyplatil na účet Finančnej správy spomínané dva milióny.

Predseda strany Smer-SD má byt v komplexe v Bonaparte v prenájme. Mesačná suma, ktorú zaplatí by mala byť 2650 eur mesačne plus 200 eur ako záloha za energie. Ako predseda vlády zarobil približne 3 500 eur v čistom. Byt ho tak stál približne 80% jeho príjmov. Keďže je Fico už len poslancom, jeho príjmy sa znížili. V minulosti však tvrdil, že si tento luxus môžu dovoliť aj vďaka príjmom manželky. Svetlana Ficová je profesorkou na vysokej škole a pracuje aj ako advokátka. Jej príjmy by mali byť o niečo vyššie, ako sú príjmy Roberta Fica.

 

Galéria
Robert Fico má ochranku aj trištvrte roka po odchode z funkcie premiéra. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Dvojica si mala písať aj o Ladislavovi Bašternákovi. Zdroj: TASR/Martin Bauman
Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR / Martin Bauman
Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR/Martin Bauman
Bašternák pri prevode bytov vo Five Star Residence pripravil štát o 2-milióny eur. Zdroj: topky/Jan Zemiar
Účastníci protestu pred bytovým komplexom Bonaparte. Zdroj: archív
Účastníci protestu pred bytovým komplexom Bonaparte
Protest pred bytovým komplexom Bonaparte. Zdroj: SITA/Marko Erd
Predseda strany O¼ANO Igor Matoviè poèas protestu pred bytovým komplexom Bonaparte. Protest proti zlodejom v politike zorganizovali opozièné strany SaS a O¼aNO. Bratislava, 1. august 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš
Robert Fico býva v prenajatom byte v Bonaparte, kde mal byt aj Marian Kočner. Zdroj: SITA/Marko Erd
navigate_before
navigate_next