Politika Domáce Top

Bašternák zaplatí. Podnikateľ by mal odškodniť Milana Kňažka

BRATISLAVA – Podnikateľ Ladislav Bašternák by podľa dnešného verdiktu Okresného súdu Bratislava I mal odškodniť herca Milana Kňažka. Súd sa totiž stotožnil s Kňažkovými tvrdeniami, že stavebné úpravy na pozemku podnikateľa poškodili jeho dom.  V žalobe preto žiadal odškodné 54 955 eur, ktoré mu súd priznal.

Žalovaný podnikateľ by podľa verdiktu mal zaplatiť aj trovy konania. Rozsudok nie je právoplatný, žalovaný sa voči nemu môže v zákonnej lehote odvolať. Na vynesení rozsudku dnes na súde nebol prítomný žalovaný podnikateľ a ani jeho právny zástupca.

Nezabezpečená stavebná jama

„Prvotnou príčinou poškodenia môjho domu bolo nezabezpečenie stavebnej jamy. Bola 12 až 14 metrov hlboká a bola len tri až štyri metre od nášho domu. A takto bola nezabezpečené dlhé mesiace, pretože v priebehu niekoľkých vegetačných období bola stále nezmenená a to spôsobilo pohnutie domu, kde popraskali zrkadlá alebo obklady a omietky,” uviedol Kňažko po vyhlásení rozsudku pre médiá.

Sudkyňa v odôvodnení rozsudku povedala, že žalovaný podnikateľ konal v rozpore s ustanoveniami Občianskeho zákonníka, a porušil prevenčnú povinnosť, aby zamedzil vzniku škody. Nezabezpečenie svahov jamy podľa súdu preukázateľne spôsobilo pohyb podlaží domu.

 

Znalecký posudok, ktorý konštatoval príčiny poškodenia Kňažkovho domu v súvislosti so stavebnou jamou na susednom pozemku, podľa sudkyne nemožno spochybňovať.

„Kedže som bol v tomto spore úspešný, nemôžem povedať, že som nespokojný,” povedal Kňažko s tým, že dôležitý je aj ďalší priebeh sporu na odvolacom súde. Ten si podľa vlastných slov netrúfa odhadnúť. Súd prejednával žalobu od roku 2009.

Foto: SITA