Kauzy Domáce Top

Bašternáka v marci čaká súd. Vratky DPH ho môžu stáť slobodu

Ladislav Bašternák sa proti verdiktu súdu naposledy odvolal. Zdroj: TASR/Martin Bauman

BRATISLAVA  – Odvolací Krajský súd v Bratislave (KS) už vytýčil termín verejného zasadnutia vo veci obžalovaného podnikateľa Ladislava B., ktorého minulý rok v novembri nižší bratislavský súd odsúdil na päťročný nepodmienečný trest odňatia slobody.

 

“Krajský súd v Bratislave v predmetnej trestnej veci vytýčil termín verejného zasadnutia na deň 14. marca,” uviedol v piatok pre TASR hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak.

Podnikateľ Ladislav B. je vinný zo spáchania zločinu neodvedenia dane a poistného, za čo dostal nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Previnil sa uplatnením neoprávnenej vratky DPH voči svojej spoločnosti BL 202 vo výške takmer dva milióny eur. Takýto rozsudok si vypočul 7. novembra minulého roku na Okresnom súde Bratislava II po tom, ako svoju vinu priznal a skutok oľutoval. Obžalovaný zároveň dostal zákaz päť rokov podnikať.

Ladislav Bašternák na súde priznal vinu a oľutoval svoj čin. Zdroj: TASR/Martin Bauman

 

Obhajca Ladislava B. Peter Filip sa na mieste voči rozsudku odvolal, prokurátor si zobral čas na rozmyslenie. Sadzba za zločin neodvedenia dane a poistného je sedem až 12 rokov. Súd však v prípade Ladislava B. zohľadnil poľahčujúce okolnosti, ako čistý register trestov, priznanie sa ku skutku, jeho oľutovanie a uhradenie škody.

Prokurátor ešte pri prednesení obžaloby povedal, že cieľom prevodov 12 bytov bolo len vylákanie daňovej výhody. Výsledkom bol vykázaný nadmerný odpočet DPH vo výške takmer dva milióny eur. Okrem nepodmienečného trestu žiadal aj prepadnutie majetku Ladislava B.

Odpovedať nechcel

Obhajca Filip sa v rámci záverečnej reči s návrhom trestu nestotožnil. “V otázke rozhodovania o vine je právna situácia mimoriadne jednoduchá, keďže môj klient vyhlásil, že je vinný. Nielenže to vyhlásil, ale v zákonom stanovenej lehote uhradil predmetnú sumu. Vzhľadom na skutočnosť, že môj klient 10. januára 2018 uhradil 1,7 milióna eur, navrhujem ho oslobodiť spod obžaloby, lebo trestnosť činu zanikla. Navrhujem aj alternatívny návrh, a to trest odňatia slobody s podmienečným odkladom jeho výkonu,” povedal v novembri Filip.

Za prekvapujúci označil návrh na prepadnutie majetku. Filip povedal, že zastupoval množstvo klientov v rovnakých trestných veciach, ale prepadnutie majetku sa žiada len pri Ladislavovi B. Ladislav B. sa vyjadrovať pred médiami nechcel, neodpovedal na žiadnu otázku. “Môžete mu klásť otázky, nedostanete odpovede. Nie sme na tlačovej konferencii, aj keď to tak vyzerá. A nie je to príjemné,” povedal novinárom Filip.

Úrad špeciálnej prokuratúry ešte koncom marca 2018 informoval, že prokurátor neakceptoval návrh Ladislava B. na zastavenie trestného stíhania z dôvodu účinnej ľútosti a na podnikateľa podal obžalobu pre trestný čin neodvedenia dane a poistného.

Galéria
Dvojica si mala písať aj o Ladislavovi Bašternákovi. Zdroj: TASR/Martin Bauman
Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR / Martin Bauman
Zdroj: TASR / Martin Bauman
Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR/Martin Bauman
Ladislav Bašternák priznal vinu a svoj čin ľutuje. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Bašternák pri prevode bytov vo Five Star Residence pripravil štát o 2-milióny eur. Zdroj: topky/Jan Zemiar
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Zdroj: topky.sk/Jan Zemiar
navigate_before
navigate_next