Bašternákovi to nevyšlo. Prokuratúra jeho sťažnosť zamietla

BRATISLAVA – Sťažnosť právoplatne odsúdeného podnikateľa Ladislava Bašternáka voči najnovšiemu obvineniu z neodvedenia dane a poistného Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave zamietla.

 

„Sťažnosť Ladislava Bašternáka podaná voči uzneseniu o vznesení obvinenia bola dňa 20. júna zamietnutá podľa Trestného poriadku ako nedôvodná,“ uviedol v stredu pre TASR prokurátor a hovorca KP v Bratislave Oliver Janíček. „Rozhodnutie mi bolo doručené a k rozhodnutiu sa nebudem vyjadrovať,“ zareagoval obhajca Ladislava Bašternáka Peter Filip.

Spisový materiál bol spolu so sťažnosťou dozorujúcemu prokurátorovi KP v Bratislave predložený 13. júna. Polícia obvinila podnikateľa 11. apríla v inej kauze neodvedenia dane a poistného, za akú bol v marci právoplatne odsúdený. Voči obvineniu podal na začiatku mája jeho právny zástupca Filip sťažnosť na príslušný útvar Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Ten ju postúpil následne KP.

Konkurz na Bašternákov majetok

Medzičasom Okresný súd Bratislava I vyhlásil konkurz na majetok podnikateľa. „Súd vyzýva veriteľov dlžníka, aby v lehote 45 dní odo dňa vyhlásenia konkurzu prihlásili svoje pohľadávky,“ píše sa v rozhodnutí zverejnenom v Obchodnom vestníku. Konkurzná správkyňa Lenka Ivanová začala zisťovať, aký má podnikateľ majetok. Môže žiadať, aby sa skoršie prevody nehnuteľností a firiem vrátili späť do majetkovej podstaty.

Podnikateľa v prvej trestnej kauze neodvedenia dane a poistného odsúdil 14. marca trojčlenný senát odvolacieho Krajského súdu v Bratislave na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody. Odpykáva si ho v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Ladislavovi Bašternákovi zároveň prepadol majetok v prospech štátu, keďže spôsobil škodu v značnom rozsahu. Podnikateľ sa deň po rozsudku prihlásil v bratislavskom Justičnom paláci, aby nastúpil na výkon trestu odňatia slobody, ktorý aktuálne vykonáva vo väzení v Dubnici nad Váhom.

Viac o téme: Dubnica nad Váhom, kauza daní, Krajský súd v Bratislave, Lenka Ivanová, NaKA, Národná kriminálna agentúra, Oliver Janíček, Peter Filip, podnikateľ Bašternák, právny zástupca Filip, spisový materiál, sťažnosť Bašternák, veriteľov dĺžnik

Súvisiace články