Politika Domáce Top

Bastrnák o povinných poplatkoch u lekára: Opozícia klame Slovákov

BRATISLAVA – Žiadne povinné poplatky u lekárov sa nezavádzajú. Ubezpečil na brífingu poslanec a člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Tibor Bastrnák (Most-Híd).

Poslanec na rokovaní zdravotníckeho výboru predložil pozmeňujúci návrh, ktorým sa zavádzajú doplnkové ordinačné hodiny, to sa však nepáčilo časti opozície. „Opozícia vyvolala neopodstatnenú hystériu kvôli tomuto pozmeňujúcemu návrhu,” povedal.

Klamali, tvrdí o opozícii

„Ako pravicovo rozmýšľajúci politik som dosť deprimovaný a znechutený z toho, čo sa tu deje v národnej rade. Koalícia prišla s rôznymi návrhmi na utorňajší výbor. Vtedy opozícia namietala, že je veľa pozmeňujúcich návrhov, ktoré dostali na poslednú chvíľu. Bola to pravda, uznali sme to,” objasnil poslanec.

Zároveň dodal, že pracovný materiál rozdali poslancom, aby mohli o ňom na budúci týždeň na výbore diskutovať. Opozícia namiesto diskusie podľa Bastrnáka zvolávala tlačové konferencie a začala strašiť ľudí. „Kľudne môžem povedať aj to, že klamali občanov Slovenskej republiky,” vyhlásil poslanec.

Čo sa nepáči opozícii?

Pozmeňujúci návrh sa nepozdáva časti opozície. Ako vysvetlil poslanec za hnutie OĽaNO a tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí, pozmeňujúci návrh umožňuje pacientom objednať sa k špecialistovi na presný čas za priamu úhradu.

„Lekár môže až 30 % z času svojich ordinačných hodín vyhradiť pre takýchto záujemcov. Takto ťažko chorí pacienti a pacienti s podozrením na malignitu, ktorí budú pociťovať potrebu riešiť svoj ťažký stav rýchlo, budú nútení objednať sa na vyšetrenie, za ktoré bude od nich špecialista inkasovať priamu platbu,” objasnil.

Filozofický nezmyselný návrh, tvrdí Beblavý

Ako uviedol v stredu na brífingu poslanec a líder vznikajúcej strany SPOLU – občianska demokracia Miroslav Beblavý, návrh je filozoficky nezmyselný. „Poistenec, ktorý riadne platí zdravotné poistenie, bude zrazu na polhodinu zo zdravotného poistenia vyňatý. Všetky lieky a následné vyšetrenia už budú opäť platené zo zdravotného poistenia,” poznamenal Beblavý. Návrh nebude podľa neho fungovať u všeobecných lekárov, ale len u špecialistov, keďže u nich zachováva povinnosť ordinovať zadarmo aspoň 35 hodín týždenne.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker povedal v stredu po rokovaní vlády, že o žiadnych poplatkoch nemôže byť reč. „Doplnkové ordinačné hodiny som ja predstavil dávno predtým. My dlhodobo hovoríme, že ak je tu verejné zdravotné poistenie a má garantovať istú dostupnosť a rozsah zdravotnej starostlivosti, tak v rámci už uhradených odvodov to má byť bezplatné,” dodal.

Druckerove argumenty

Drucker tiež argumentuje tým, že ministerstvo garantovalo minimálny počet ordinačných hodín, počas ktorých musí byť poskytovaná zdravotná starostlivosť bezplatne. „Nikto nemusí platiť ani jedno euro na to, aby sa dostal k zdravotnej starostlivosti,” ubezpečil minister. Drucker vôbec nerozumie podľa neho populistickému naháňaniu politických bodov, pričom spomínané vyjadrenia opozície odmieta a považuje ich za zavádzanie ľudí.

„Ak chceme ponúknuť nejakú nadštandardnú zdravotnú starostlivosť pre ekonomicky aktívnych ľudí na dobrovoľnej báze, bez toho, aby sme obmedzili prístup zdravotnej starostlivosti kohokoľvek, tak sme povedali, len za toho predpokladu, že poskytovateľ, teda lekár, je ochotný odpracovať o nejaký čas viac. A v tom čase, ktorý je naviac, ktorý už nehradí verejné zdravotné poistenie, nech si hradí túto zdravotnú starostlivosť sám pacient,” vysvetlil minister.

Spomínaných 50 eur je podľa jeho slov maximálna suma. Súčasný systém sa podľa Druckera nemení a ani sa neznižuje dostupnosť starostlivosti.

Foto: SITA/Diana Černáková