Spoločnosť Zahraničné

Bavorsko zavedie od budúceho týždňa povinné rúška v obchodoch a doprave

Zdroj: pixabay.com

MNÍCHOV – Nemecká spolková krajina Bavorsko plánuje od začiatku budúceho týždňa zaviesť povinné nosenie ochranných rúšok alebo inej formy zakrytia tváre v obchodoch a vo verejnej doprave. Ide doposiaľ o najľudnatejší nemecký región, ktorý sa rozhodol pristúpiť k tomuto kroku, píše agentúra AP.

 

Bavorský premiér Markus Söder v pondelok oznámil, že opatrenie vstúpi do platnosti o týždeň, keď Bavorsko znovu otvorí malé obchody.

Juhonemecká spolková krajina Bavorsko s vyše 13 miliónmi obyvateľov má najvyšší počet nakazených koronavírusom na jedného obyvateľa z celého Nemecka a s otvorením väčšiny obchodov čaká oproti mnohým iným regiónom o týždeň dlhšie.

Spolková vláda v Berlíne odporúča ľuďom nosiť rúška, ale Söder vyhlásil, že “samotné výzvy zrejme nebudú na ochranu stačiť”. Susedné Sasko takisto od pondelka zaviedlo povinné nosenie rúšok alebo inej ochrany tváre. Severovýchodná spolková krajina Meklenbursko-Predpomoransko zavedie povinnosť nosiť rúška vo verejnej doprave od budúceho týždňa.

Šírenie nákazy v Nemecku sa spomaľuje, ale bavorský premiér Söder varoval, že “tento vývoj nie je stabilný”. Povedal, že predstavitelia budú musieť pozorne sledovať, či sa údaje ustálili, kým pristúpia k ďalšiemu uvoľňovaniu obmedzení.

Premiér uviedol: “Moje odporúčanie znie: lepšie je byť trochu pomalší a opatrnejší, ale mať o to trvalejší výsledok.” Varoval pred “neustálymi stopkami a rozbehmi”.