Beblavý buduje členskú základňu po svojom. Vykráda iné strany vrátane Kisku.

BRATISLAVA – Príbeh SDKÚ sa možno bude opakovať. Dzurindova strana, ktorá vznikla z účelovej koalície SDK v roku 2000, naberala straníkov z iných strán – z KDH, Demokratickej únie či Demokratickej strany. Miroslav Beblavý je bývalým členom SDKÚ, neskôr bol podpredsedom v Sieti Radoslava Procházku. V tejto chvíli je predsedom strany Spolu, ktorá zabodovala v eurovoľbách v koalícii s Progresívnym Slovenskom. Jeho strana prebrala viacerých poslancov, ktorí boli zvolení na kandidátke Siete, Matoviča ale aj SaS. Stratégiu mu najnovšie robí poradca prezidenta Andreja Kisku, či Ivety Radičovej, Radoslav Baťo.

 

Radoslav Baťo je bývalý novinár, ale najlepšie sa cíti vo vodách politiky. Jeho tvár môžete poznať najmä z rozhovorov so spriaznenými médiami, no pritom málokto tuší, ako veľmi slovenskú politiku ovplyvnil. Podarilo sa mu postaviť tím, ktorý stál za zvolením Andreja Kisku za prezidenta. Pracoval pre premiérku Ivetu Radičovú, pomáhal v SDKÚ Lucii Žitňanskej a Miroslavovi Beblavému vyhrať predsednícku stoličku, no predsedom sa stal Pavol Frešo.

Dlhý zoznam hejtu

Baťove názory ovplyvňujú konanie politikov, pre ktorých pracuje. Na sociálnej sieti Twitter, ktorá často ostáva mimo pozornosti médií, sa svojimi názormi netají. Kritizuje každého, servítky si neberie. Zoznam nie je krátky. Novinárov Mareka Vagoviča či komentátora Daga Daniša označuje okrem iného za „klamárov a šíriteľov konšpiračných bludov“. Televízia TA3 bola v roku 2014 v prípade Andreja Kisku podľa neho zaujatá. Vadí mu Boris Kollár, cirkev by sa mala hanbiť, Miroslav Lajčák je podľa neho „kariérny zbabelec“. Politológ Michal Cirner píšuci pre Denník N vyhráva „bullshit bingo“, Igora Matoviča by najradšej nevidel na kandidátke jeho strany, Richarda Sulíka neznáša a chodí sa podľa neho „vyplakávať“. Štefan a Marián Kuffa sú „odpornejší“ či „najodpornejší“, SNS vníma ako „putinových agentov“, Milan Kňažko je podľa neho zbabelec a klamár.

Podľa informácií Glob.sk z prostredia prezidentského paláca sú práve jeho slovník a názory dôvodom, prečo ho končiaci prezident Andrej Kiska neberie so sebou do novovznikajúcej strany. To ale Baťovi nemá prečo vadiť, lebo už aktívne zarezáva v Spolu.

Na fotke: Martin Dubéci, člen predsedníctva Progresívneho Slovenska a bývalý podporovateľ Rada Procházku v prezidentských voľbách a strane Sieť, kandidoval neúspešne za Most-Híd. Ivan Štefunko, bývalý predseda Progresívneho Slovenska. Michal Truban, súčasný predseda Progresívneho Slovenska. Napravo takmer neviditeľný Radoslav Baťo, pred ním Miroslav Beblavý, bývalý podpredseda Siete a člen SDKÚ, dnes predseda Spolu. Zdroj: FB Michal Truban z 29.mája 2019

Beblavého akvizície poslancov fungujú aj v regiónoch

Mimoparlamentné Spolu stavia v parlamente na menách poslancov zvolených pôvodne za stranu „gazdu pravice“ Radoslava Procházku. Po jeho vstupe do koalície s SNS, Mostom-Híd a Smerom sa odmietli na tejto koalícii podieľať. Simona Petrík a Katarína Macháčková boli spolu s Miroslavom Beblavým sami až do roku 2017, kedy sa ku nim pridali odídenci od Igora Matoviča – Viera Dubačová a Oto Žarnay. Rovnako sa pridal Jozef Mihál, ktorý sa po prehratom súboji o predsednícku stoličku v strane SaS stal nakoniec podpredsedom v strane Spolu. Poslednou akvizíciou sa stal minulý týždeň ďalší bývalý poslanec OĽaNO – Alan Suchánek. Ten sa podľa OĽaNO už viac ako rok nepodieľal na práci v rámci zdravotníckeho tímu matovičovcov, ale spolupracoval práve so Spolu. Suchánek je bývalý držiteľ ocenenia Biela vrana. Bol doteraz ako jediný nepriamo dotlačený k tomu, aby sa ho vzdal. Kvôli kontroverzii – jeho podiel na pofidernom obstarávaní CT-prístroja – ktorá viedla k jej zisku, navyše odstúpila celá vtedajšia rada Bielej vrany – Zuzana Wienk, budúci poradca prezidentky Zuzany Čaputovej Marián Leško či Milan Šimečka a samozrejme ďalší.

Podobne ako v parlamente sa aj v regiónoch často Spolu spolieha na prebehlíkov. Napríklad v Prešovskom kraji je koordinátorom pre Poprad Jozef Beňo. Ten v minulosti kandidoval za SDKÚ, v roku 2016 za Sieť. Jozef Pribula je tiež bývalým členom SDKÚ, bývalým prednostom vo Vranove nad Topľou, potom bol chvíľu okresným funkcionárom strany Šanca Evy Babitzovej a Viliama Novotného, dnes vystupuje za Beblavého. Jaroslav Valo z Kežmarku ešte v roku 2017 kandidoval za Demokratickú stranu.

A podobne je to aj v iných krajoch. Ondrej Klein, koordinátor Spolu z Gelnice, ešte do komunálnych volieb išiel za Sme rodina Borisa Kollára. V banskobystrickom kraji nájdeme za Spolu Štefana Schnitzera, bývalého prednostu mestského úradu vo Zvolene, ktorý v roku 2016 kandidoval za Šancu. V roku 2012 kandidoval za SDKÚ zo 71.miesta do volieb do Národnej rady SR. Roland Hogh zo Žilinského kraja je poslaneckým asistentom Ota Žarnaya. Z Trenčianskeho kraja je regionálnym koordinátorom pre Prievidzu a Partizánske Milan Simušiak, číslo 132 na kandidátke Siete v roku 2016.

Viac o téme: Andrej Kiska, Demokratická strana, Martin Dubéci, Michal Truban, Miroslav Beblavý, prebehlíci, prezliekači kabátov, Progresívne Slovensko, Radoslav Baťo, SDKÚ-DS, Sieť, Spolu - Občianska demokracia, strana Šanca

Súvisiace články