Zahraničné Spoločnosť

Belgicko opäť zatvorilo bary a reštaurácie, zavádza nočný zákaz vychádzania

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRUSEL – V Belgicku sa v pondelok opäť zatvorili bary a reštaurácie v snahe zastaviť nové rozsiahle šírenie koronavírusu. Opatrenie, ktoré má platiť po dobu jedného mesiaca, bude od polnoci posilnené aj zákazom vychádzania počas noci, aby sa zamedzilo nočnému hýreniu na uliciach, informovala agentúra AFP.

 

V pondelok ráno bolo v Belgicku v súvislosti s COVID-19 hospitalizovaných 2 485 pacientov; 412 sa nachádzalo na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Tlačová agentúra Belga pripomenula, že to znamená návrat k situácii, aká v krajine vládla 20. marca, keď boli zavedené plošné karanténne opatrenia.

V nedeľu belgické nemocnice prijali 257 nových pacientov. V rámci aktuálneho stupňa pandemického plánu musia mať 50 percent svojej lôžkovej kapacity vyhradenú pre pacientov s COVID-19.

V priebehu minulého týždňa, medzi 12. a 18. októbrom, sa počet hospitalizácii zvyšoval, denný priemer bol 252 nových pacientov, čo je nárast o 100 percent voči predminulému týždňu. V súčasnosti počet hospitalizácií zdvojnásobuje každých sedem dní.

Úrady v nedeľu zaregistrovali 9138 ďalších prípadov nákazy, čím sa minulotýždňový denný priemer dostal na úroveň 7 876 nových prípadov, čo je nárast o 79 percent v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Rekordný počet pozitívne testovaných osôb na COVID-19 – vyše 12.000 prípadov – bol dosiahnutý 13. októbra.

V období medzi 9. a 15. októbrom si vírus Sars-CoV-2 vyžiadal v priemere viac ako 30 úmrtí za deň, kým v predošlom sedemdňovom sledovanom rozpätí to bolo 16 úmrtí denne.

Od začiatku epidémie v Belgicku zomrelo v spojitosti s COVID-19 už 10 413 ľudí.