Zahraničné Spoločnosť

Belgicko pre šírenie novej mutácie koronavírusu obmedzí dopravu z Británie

Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – Belgicko pozastaví od nedeľňajšej polnoci civilnú leteckú a vlakovú dopravu z Británie po tom, ako bol objavený prvý prípad nákazy novým, nákazlivejším kmeňom koronavírusu, ktorý sa šíri v Spojenom kráľovstve. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

 

Belgický premiér Alexander De Croo pre flámsku verejnoprávnu televíziu VRT uviedol, že zákaz bude platiť najmenej 24 hodín. Opatrenie prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako Británia nariadila svojim občanom v časti krajiny zostať doma, aby sa tak spomalilo šírenie tohto nového kmeňa nákazy.

Spomínané cestovné obmedzenia ovplyvnia leteckú dopravu a prevádzku rýchlovlakov Eurostar premávajúcich z Londýna, píše AFP.

Všetky civilné lety smerujúce z Británie zakázalo v nedeľu aj Holandsko. Zákaz tam bude platiť od nedele 06.00 h SEČ do 1. januára 2021.

Zákaz letov smerujúcich z Veľkej Británie a z Juhoafrickej republiky, kde sa tiež objavil tento nový kmeň koronavírusu, zvažuje podľa spravodajskej televízie BBC aj Nemecko, Francúzsko či Taliansko.

Britský premiér Boris Johnson v rámci úsilia dostať pod kontrolu šírenie zrejme ešte nákazlivejšieho variantu koronavírusu SARS-CoV-2 v sobotu vyhlásil, že obyvatelia Londýna a juhovýchodnej časti Anglicka musia od nedele minimálne do 30. decembra “zostať doma”. Podľa agentúry AFP Johnson v televíznom prejave uviedol, že nový variant vírusu “sa zrejme prenáša podstatne ľahšie”. Johnsonova vláda už v pondelok oznámila, že nový rýchly nárast počtu nakazených môže súvisieť aj s novým variantom koronavírusu.

Podľa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce, alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce, alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

Domnievajú sa pritom, že k rýchlejšiemu šíreniu vírusu mohol paradoxne v posledných týždňoch prispieť aj optimizmus vyvolaný novými vakcínami a očkovaním. Mnohí Briti totiž prestali dodržiavať epidemiologické reštrikcie a pravidlá.

Už aj Nemecko, Írsko a Francúzsko

Nemecko preruší od polnoci letecké spojenie s Britániou, informoval v nedeľu nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. Prerušenie leteckého či vlakového spojenia s Britániou ohlásili predtým viaceré európske štáty po tom, čo sa v Spojenom kráľovstve objavil nový, infekčnejší kmeň koronavírusu.

Agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj z nemeckej vlády uviedla, že opatrenia zrejme zavedú všetky členské krajiny Európskej únie. Diskutujú aj o cestnom, železničnom a námornom spojení s Britániou.

“Všetky lety budú zastavené od polnoci,” uviedol minister Spahn s tým, že výnimkou sú nákladné lety. Spahn ďalej uviedol, že od pondelka “budeme obmedzovať všetkých prichádzajúcich” po mori, železnici a ceste. Mal na mysli občanov Británie, ale aj Juhoafrickej republiky, kde bol takisto zistený nový kmeň vírusu.

Írska vláda v nedeľu oznámila, že od polnoci nariadila zákaz letov z Británie, a to v dôsledku rýchleho šírenia nového kmeňa koronavírusu v Anglicku. Informovala o tom agentúra AFP. “Vláda v reakcii na zistenie nového kmeňa COVID-19 na juhovýchode Anglicka oznámila zákaz všetkých letov prichádzajúcich do Írska z Veľkej Británie s účinnosťou od dnešnej polnoci,” uviedla vláda vo vyhlásení s tým, že lety budú zakázané najmenej 48 hodín.

Francúzska vláda v nedeľu oznámila, že od polnoci pozastavuje na 48 hodín všetky dopravné spojenia z Británie. A to vrátane ciest “súvisiacich s cestnou, leteckou, námornou alebo železničnou prepravou tovaru”.

Podľa vyhlásenia úradu francúzskeho premiéra “bude povolený iba náklad bez sprievodu. Toky osôb alebo tovaru smerom do Veľkej Británie nebudú ovplyvnené”.

Nie je pod kontrolou

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v nedeľu vyhlásil, že prísny lockdown v Londýne a juhovýchodnej časti Anglicka zaviedla vláda počas Vianoc preto, lebo nový kmeň koronavírusu, ktorý sa tam šíri, sa vymkol spod kontroly. “Konali sme veľmi rýchlo a rázne,” povedal Hancock v rozhovore pre televíziu Sky News na margo prijatých vládnych opatrení. “Nový kmeň (vírusu) sa, žiaľ, vymkol spod kontroly. Musíme ho dostať pod kontrolu,” povedal.

Hancock varoval, že nové opatrenia môžu zostať v platnosti aj niekoľko mesiacov, kým nebude rozsiahle nasadená vakcína.