Domáce Politika Koronavírus Top

Po Kotlebovi sú na COVID-19 pozitívni aj ďalší poslanci. Nie všetci sa však dnes dali otestovať

Zdroj: Glob.sk /Peter Korček

BRATISLAVA – (TASR / Redakcia) Potom, ako včera poslanec opozičnej strany ĽSNS Marian Kotleba informoval, že bol pozitívny na ochorenie COVID-19, absolvovalo dnes testy viacero poslancov parlamentu. Výsledkom je zistenie, že koronavírusom sú nakazení aj ďalší poslanci. Nie všetci zákonodarcovia sa však dali otestovať.

 

Pozitívny test mal dnes tiež ďalší poslanec za ĽSNS Martin Beluský. Ako uviedol, väčšina členov ich poslaneckého klubu sa v piatok bola dať otestovať. Niektorí poslanci za ĽSNS sú v karanténe vzhľadom na pozitívny výsledok šéfa strany Mariana Kotlebu.

Pozitívni sú od kotlebovcov sú aj poslanci Ondrej Ďurica, Magdaléna Sulanová a Andrej Medvecký. Ďurica uviedol, že v karanténe bol už predtým vzhľadom na pozitívny výsledok šéfa strany Mariana Kotlebu.

Pozitívny výsledok testu mal aj Milan Potocký (OĽaNO). Oznámil to na sociálnej sieti po tom, ako sa nechal otestovať antigénovým testom v Nemocnici sv. Michala v Bratislave spolu s ďalšími poslancami. Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš pre TASR potvrdil, že zatiaľ nevie o žiadnom ďalšom poslancovi za OĽANO okrem Potockého, ktorý by mal pozitívny výsledok. “Žiaľ, môj výsledok bol pozitívny, a preto najbližších desať dní zostávam v karanténe. Nakazil som sa aj napriek tomu, že som si dával pozor. Buďte preto, prosím vás, maximálne opatrní a zodpovední,” napísal Potocký.

Poslanec Národnej rady (NR) SR Ondrej Ďurica z ĽSNS mal pozitívny test na nový koronavírus. Ako uviedol pre TASR, v karanténe bol už predtým vzhľadom na pozitívny výsledok šéfa strany Mariana Kotlebu.

 

Marian Kotleba potvrdil pozitívny test na ochorenie COVID-19. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Negatívni

Všetci 13 poslanci z klubu SaS, ktorí sa v piatok nechali otestovať antigénovými testami, majú negatívny výsledok na ochorenie COVID-19. TASR to potvrdil hovorca SaS Ondrej Šprlák. Testovať sa bolo aj všetkých 17 poslancov za Sme rodina. Šéf poslaneckého klubu hnutia Peter Pčolinský predpokladá, že všetci majú negatívny výsledok. Testovať sa boli aj poslanci Za ľudí, podľa šéfky klubu Jany Žitňanskej zatiaľ neevidujú pozitívny výsledok.

Pčolinský má negatívny výsledok, pre TASR uviedol, že ak bude mať niekto z klubu Sme rodina pozitívny test, má o tom informovať. Zatiaľ má informácie o negatívnych výsledkoch. “Všetci poslanci klubu Za ľudí boli v uplynulých 48 hodinách testovaní. Zatiaľ nemáme žiadny pozitívny výsledok,” povedala pre TASR Žitňanská.

 

Robert Fico uviedol, že žiadneho cirkusu sa zúčastňovať nebude. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Smer a Hlas sa testovania nezúčastnili

Opoziční poslanci  za Smer-SD a nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Hlas-SD sa však počas organizovaného testovania poslancov a zamestnancov parlamentu otestovať . Smer-SD to odôvodňuje odporúčaním hlavného hygienika SR Jána Mikasa aj nespoľahlivosťou antigénových testov. Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho sa plánujú dať otestovať v pondelok (26. 10.), keď sa má konať opakované pretestovanie.

“My sa žiadneho cirkusu, ktorý nám tu organizuje Matovič s Kollárom nebudeme zúčastňovať. Máme na to aj iné dôvody,” uviedol Fico na piatkovom tlačovom brífingu s tým, že sa na testovanie pýtali hlavného hygienika. Mal im povedať, že ak uplynula desaťdňová lehota, odkedy bol poslanec Marian Kotleba (ĽSNS) v pléne, nie je dôvod utekať na testy.

Fico má tiež výhrady k nekvalite antigénových testov a ich nákupu. Hovorca strany Ján Mažgút zdôraznil, že ak by niektorý z poslancov Smeru-SD považoval za potrebné sa nechať otestovať, využili by presnejšie testy, napríklad PCR testy. Testovanie teda nechávajú na individuálnom rozhodnutí poslancov.

Podľa hovorkyne strany Hlas-SD Patrície Medveď Macíkovej sa má v pondelok konať opätovné pretestovanie organizované Kanceláriou NR SR. “Ďakujeme za túto možnosť vedeniu parlamentu, nakoľko tento test bude relevantnejší a aktuálnejší vzhľadom na prípadné pokračovanie schôdze od utorka. Dovtedy budú poslanci individuálne v domácom prostredí a budú sa správať zodpovedne, aby neohrozovali svoje okolie,” uviedla pre TASR hovorkyňa.

Vzhľadom na pozitívny test Mariana Kotlebu testovali v piatok poslancov i zamestnancov parlamentu od 10.00 h antigénovými testami v Nemocnici sv. Michala v Bratislave. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zároveň v piatok prerušil rokovanie aktuálnej schôdze NR SR do utorka 27. októbra.