Spoločnosť Zahraničné

Berlínska polícia zadržala vyše 100 účastníkov protestu proti sprísňovaniu reštrikcií

Zdroj: TASR / AP

BERLÍN – Viac ako 100 demonštrantov zadržala berlínska polícia počas stredajšieho protestu proti sprísňovaniu reštrikcií v boji proti pandémii nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na policajný zbor v nemeckej metropole.

 

Do počtu zadržaných polícia zarátava aj ľudí, ktorých zaistila len na krátku dobu a následne prepustila, priblížila hovorkyňa polície.

Polícia zasahovala vodnými delami v snahe rozohnať demonštrantov, ktorí porušovali platné nariadenia tým, že nemali na tvárach rúška ani nedodržiavali požadovaný bezpečnostný odstup. Vodné delá však nemierili priamo na ľudí, pretože v zhromaždenom dave sa nachádzali aj deti.

Počas demonštrácie prišlo aj k potýčkam účastníkov s policajtmi. Niektorí demonštranti hádzali na policajtov petardy, svetlice a ďalšie predmety. Nad dejiskom protestu krúžili policajné vrtuľníky.

Policajná hovorkyňa označila protestujúcich, ktorí ignorovali platné epidemiologické opatrenia, za “absolútne tvrdohlavých”. Zároveň však dodala, že polícia nezasahuje “v militaristickom štýle”, ale systematicky a pomaly s cieľom dosiahnuť, aby sa dav rozišiel.

Niekoľko tisícok ľudí protestovalo v centre Berlína proti plánom kancelárky Angely Merkelovej získať pre vládu väčšie právomoci pri prijímaní nových reštrikcií, o čom v stredu rokovali poslanci nemeckého parlamentu.

Pred Brandenburskou bránou sa zhromaždilo približne 5000 radikálnych aktivistov po tom, čo spolková vláda zakázala demonštrantom protestovať pred parlamentom pre obavy z násilností.

Podľa najnovších údajov Kochovho inštitútu v Berlíne sa počet prípadov infekcie zvýšil o 17.561 na celkových 833.307, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo v Nemecku 13.119 ľudí.