Domáce Politika Top

Bernaťák sa vyjadril ku exekučnej amnestii: Bola by výhodná pre štát

BRATISLAVA – Pre Slovenskú národnú stranu (SNS) je dôležité, aby v konečnom dôsledku exekučná amnestia bola výhodná nielen pre ľudí zaťažených exekúciami, ale aj pre štát. Uviedol to predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák s tým, že o tom SNS zodpovedne diskutuje s koaličnými partnermi.

„SNS dlhodobo presadzuje oddlženie občanov, tzv. exekučnú amnestiu, za určitých podmienok, nakoľko každý by mal do istej miery niesť zodpovednosť za svoje konanie. Na Slovensku máme obrovské množstvo exekúcií, viac ako 3,7 milióna, z ktorých je veľká časť nevymožiteľných. Exekúcie vznikli z rôznych dôvodov, či už z nedbanlivosti alebo špekulatívne. Veľa ľudí, najmä dôchodcov, sa stali obeťami šmejdov, podvodníkov, prípadne sú obeťami nebankových subjektov,” uviedol poslanec Národnej rady SR.

Mnoho ľudí, ktorí uviazli v exekučnej špirále, nemajú podľa neho záujem oficiálne pracovať, pretože ich príjem by podliehal exekúciám. „Týmto ľuďom treba pomôcť, nakoľko zaťažujú náš sociálny systém a poväčšine pracujú načierno. Ale aj štátu a súdom vzniká veľká finančná záťaž v súvislosti s administrovaním exekúcií,” podotkol s tým, že ak má štát pomôcť týmto ľuďom, treba minimalizovať náklady štátu a zároveň vytvoriť opatrenia, aby ľudia, ktorí boli oddlžení, neboli o pár týždňov opäť v problémoch. „Bez toho exekučná amnestia nemá zmysel,” vyjadril.

Predstaviteľov vládnych strán Smer-SD, SNS a Mosta-Híd v pondelok 15. januára zamestnávala diskusia o exekučnej amnestii. Ako pre agentúru SITA povedal po skončení Koaličnej rady predseda Mosta-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár, koaliční partneri sa oboznámili s predlohou zákona o exekučnej amnestii, ktorú pripravila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). „Na konci januára sa k téme vrátime. Až 3,7 milióna exekučných konaní je veľká téma, preto považujem za absolútne prirodzené, že si to musia všetci naštudovať a následne nájsť prijateľné riešenie,” skonštatovala v stredu Žitňanská.

Šéfka rezortu spravodlivosti nechcela konkretizovať štátne inštitúcie, ktorých by sa amnestia mohla dotknúť. „Nebudem teraz predčasne hovoriť o presných parametroch. Musíme sa najskôr dohodnúť, v akom rozsahu sa chceme zhostiť tejto témy, až potom môžme hovoriť o podrobnostiach či inštitúciách, ktorých sa to bude týkať,” doplnila ministerka. Ako dodala, bolo by veľmi nešťastné uvádzať konkrétnosti vopred, pretože by to mohlo vyvolať očakávania bez reálneho výsledku.