Politika Zahraničné Top

Bernie Sanders vyhral primárky v Nevade. Médiá hovoria o jeho “tajnej zbrani”

Bernie Sanders vyhral primárky v Nevade. Zdroj: TASR / AP

LAS VEGAS – Chce zmeniť USA a pre niektorých je až príliš radikálny. Ľavicový senátor Bernie Sanders však nechal svojich súperov z Demokratickej strany v primárkach v Nevade ďaleko za sebou. Toto víťazstvo mu môže pomôcť v ďalších etapách predvolebného boja. 

 

Po víťazstve v americkom štáte Nevada si senátor Bernie Sanders upevnil pozíciu lídra v boji o demokratickú prezidentskú kandidatúru. Televízie CNN a Fox News, ako aj ďalšie americké médiá, jeho víťazstvo v Nevade predpovedali už predtým. Jeho hnutie robí presný opak toho, čo robí prezident Donald Trump: “Náš národ opäť zjednotíme,” povedal Sanders na sobotňajšom stretnutí s fanúšikmi v San Antoniu v Texase.

Senátor z Vermontu, ktorý sám seba označuje za demokratického socialistu a je obzvlášť obľúbený medzi mladými voličmi, bol pred tretími primárkami jasným favoritom. Americké médiá informovali, že získal 44,7 percenta voličov. Na druhom mieste skončil bývalý viceprezident Joe Biden (19,5 percenta), ktorý musel byť z výsledkov prvých primárok sklamaný. Za nimi skončili Pete Buttigieg (15,6), senátorka Elizabeth Warrenová (11,8) a senátorka Amy Klobucharová (4,3).

“Vyhrali sme ľudové hlasovanie v Iowe, vyhrali sme primárky v New Hampshire… a teraz sme získali víťazstvo v caucusoch v Nevade,” Sanders uviedol pred burácajúcim davom, ktorý odpovedal skandovaním: “Bernie! Bernie! Bernie!”.

Na obrázku je demokratický kandidát Pete Buttigieg. Zdroj: SITA / AP

Bernieho “tajná zbraň”

Sanders bol v púštom meste Las Vegas, známom svojimi kasínami, favoritom. Jednoznačné víťazstvo v Nevade však ukazuje, že dokáže získať hlasy aj mimo spektra ľavicových voličov, o čom mnohí jeho súperi pochybovali.

Najmä u prudko narastajúcej populácie konzervatívnych Latinskoameričanov (27,3 percent) v Nevade našiel Sanders silnú podporu – získal u nich  37 percent hlasov. Sandersov tím bol jediný, kto v rámci kampane oslovil túto skupinu voličov, povedal jeden jeho latinskoamerický priaznivec pre americké médiá.  Silná podpora latinoameričanov je Sandersovou tajnou zbraňou, napísal portál Yahoo News.

Trump mu pogratuloval

Sanders sľúbil, že ak bude nominovaný, chce zmeniť krajinu. Kritizuje podľa neho drahý systém zdravotnej starostlivosti, sľubuje zaviesť celoštátnu minimálnu mzdu a vyššie dane pre bohatých. 

Jeho umiernený konkurent Buttigieg, ktorý je o štyridsať rokov mladší ako Sanders, varoval pred nomináciou senátora. “Predtým, ako ho unáhlene nominujeme, pozrime sa na chvíľu na to, čo je v hre,” povedal. “Senátor Sanders verí v nepružnú, ideologickú revolúciu”, ktorá väčšinu demokratov a Američanov ako celok ignoruje.  

K výsledku primárok sa na Twitteri vyjadril aj prezident Donald Trump. Výhru “Crazy Bernieho” (“Bláznivý Bernie”), ako ho nazýva, zobral na vedomie a napísal: “Biden a zvyšok vyzerajú slabo.” V súvislosti so Sandersovou prehrou v boju o kandidatúru na prezidenta v roku 2016 Trump napísal: “Veľa šťastia Bernie. A nenechaj si ju od nich vziať!”

Nad všetkým sa vznáša Putin

Voľby v Nevade však predsa len niečo zatienilo. Bolo to podozrenie, že Rusko chce ovplyvniť predvolebnú kampaň v USA. Sanders sám potvrdil, že bol informovaný, že Moskva sa snaží jeho kandidatúru podporiť. Médiá krátko predtým informovali, že americké spravodajské služby predpokladajú, že Rusko chce v prezidentných voľbách pomôcť aj Donaldovi Trumpovi .

Sanders obvinil Moskvu, že chce vyvolať chaos a vyzval Rusko a ďalšie krajiny, aby sa vyvarovali zasahovaniu do amerických prezidentských volieb. Podľa tajných služieb zasahovalo Rusko aj do volieb v roku 2016 a to v prospech republikána Donalda Trumpa.

Mohlo by vás zaujímať