Regióny Trnava

Bežci pozor! V obci Dolná Krupá máte možnosť odbehnúť unikátnu trať

DOLNÁ KRUPÁ – V prostredí historického kaštieľskeho parku v Dolnej Krupej pri Trnave sa v sobotu uskutoční 2. ročník nočného behu Night Run Apimed. Osvetlené dominanty obce budú bežcov sprevádzať na trase dlhej sedem kilometrov.

 

Tohtoročnou novinkou je okruh pre fanúšikov nordic walkingu, prezradil zastupujúci výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism, Alexander Prostinák. Úspešnú premiéru mal beh pred dvoma rokmi, keď štartovalo viac ako 230 bežcov. Po ročnej prestávke spôsobenej pandemickou situáciou sa organizátori opäť rozhodli nočný beh uskutočniť. Ten sa začne v sobotu o 21.00, keď účastníci budú bežať dva okruhy kaštieľskym parkom. „Na umocnenie zážitku pre bežcov aj povzbudzujúcich bude nasvietená celá trať, ako aj hlavné dominanty – kaštieľ, platany, sekvoja, umelá jaskyňa a mosty,“ povedal Prostinák. Novinkou tohto ročníka je aj trať pre fanúšikov nordic walkingu s dĺžkou 3,3 kilometra, štart tejto kategórie bude o 19.45.
Kaštieľsky park v Dolnej Krupej v súčasnosti zaberá rozlohu 17 hektárov, no v čase svojho vzniku a rozkvetu na konci 19. storočia mal hektárov sto. Je považovaný za jeden z najkrajších anglických parkov na území Slovenska a je spojený s menom významného záhradníka empírovej doby, Belgičanom Henrichom Nebbienom, ako aj s menom hudobného velikána Ludwiga van Beethovena či slávnym rozáriom grófky Márie Chotekovej. Najväčšou dendrologickou raritou je sekvojovec mamutí, ktorý sa ako jediný z velikánov parku zachoval dodnes. Vo výške 1,3 metra má obvod kmeňa takmer päť metrov a dosahuje výšku viac ako 45 metrov. Bol zasadený okolo roku 1860.