Politika Spoločnosť Domáce

Bezpečnostná stratégia je v poriadku. Lajčák sa ohradil voči údajným klamstvám

bezpečnostná stratégia je podľa Miroslava Lajčáka v poriadku. Zdroj: SITA / Martin Medňanský

BRATISLAVA – Bezpečnostná stratégia je vyvážený dokument odrážajúci bezpečnostné prostredie, v ktorom existujeme a ktorý je tu na to, aby obhajoval záujmy a potreby Slovenska. Vyhlásil to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Šéf slovenskej diplomacie trvá na tom, že dokument vznikol na ministerstve zahraničia a nepísala ho nadácia. Reagoval tak na spor o Bezpečnostnej stratégii, ktorý pred časom vznikol v koalícii. Problém so stratégiou má SNS aj šéf výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha zo Smeru-SD.

“Bezpečnostná stratégia je dokument, ktorý vznikol na ministerstve zahraničných vecí a ktokoľvek tvrdí, že bol písaný nejakou nadáciou, bohapusto klame,” zdôraznil Lajčák a poukázal, že vo vláde prešiel aj s podporou ministrov za SNS.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) so stratégiou naďalej súhlasí, zopakoval, že za ňu hlasoval. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) tiež potvrdila, že na vláde za stratégiu hlasovala.

Na stole je už od roka 2017

Bezpečnostnú stratégiu vláda schválila v roku 2017, parlament ju stále neodobril. Poslanci mali o návrhoch obrannej a bezpečnostnej stratégie SR rokovať pred pár týždňami. Predložili ich opoziční poslanci, k rokovaniu však nedošlo. Podpredseda SNS Anton Hrnko je totiž presvedčený, že materiály môže predložiť len vládny kabinet. Na jeho návrh preto väčšina snemovne materiál z rokovania vypustila.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) koncom novembra v reakcii na to, že parlament stále návrhy neschválil, uviedol, že je to pre neho čisto technická záležitosť. “Vláda ich schválila, a preto sú pre vládu záväzné bez toho, aby ich schválil parlament,” konštatoval Pellegrini s tým, že vláda vie, kde sú jej spojenci a kde si má plniť svoje práva a povinnosti.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár na otázku, či sa bude stratégia meniť, pre TASR nedávno povedal, že nie.