Spoločnosť Zahraničné

Bezpečnostné zložky na Srí Lanke posilnili po zabití moslima hliadky

Bezpečnostné zložky na Srí Lanke posilnili po zabití moslima hliadky. Zdroj: TASR/AP

KOLOMBO – Bezpečnostné zložky posilnili v utorok hliadky v Severozápadnej provincii na Srí Lanke po tom, ako bol v pondelok v tejto oblasti na smrť dobitý moslim. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje srílanskej polície.

 

Moslim vo veku 45 rokov, identifikovaný ako M.S.F. Amír, zomrel krátko po prijatí do nemocnice v okrese Puttalam.

Mimoriadne bezpečnostné opatrenia boli zavedené v oblasti, kde sa stal útok. Úrady v zatkli deväť príslušníkov sinhálskej (budhistickej) etnickej väčšiny, ktorí sú podozriví z útokov na obchody vlastnené moslimami.

Polícia takisto zadržala dvoch radikálnych sinhálskych vodcov podozrivých z podnecovania násilia proti moslimom.

Zabitý moslim sa stal prvou obeťou vo vlne násilia, ktoré prepuklo po samovražedných bombových útokoch z 21. apríla, namierených proti kresťanom a zahraničným turistom.

Srílanské úrady v pondelok vyhlásili v celej krajine zákaz vychádzania s cieľom zabrániť šíreniu a stupňovaniu násilia medzi príslušníkmi sinhálskej väčšiny a moslimskou menšinou.

Pri veľkonočných útokoch samovražední atentátnici-teroristi zaútočili na tri kostoly a na tri luxusné hotely v mestách Kolombo, Negombo a Battikalóa a zabili 257 ľudí. K zodpovednosti za útoky sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), vykonali ich však miestne zradikalizované moslimské skupiny.

V reakcii na to vypukla v nedeľu severne od metropoly Kolombo spomínaná vlna násilnosti, keď davy ľudí vedené kresťanmi zaútočili na niekoľko mešít a podnikov vlastnených moslimami.