Regióny Bratislava Top

BEZRADNÍ POĽOVNÍCI: Nová diaľnica UVÄZNILA asi STOVKU DIVIAKOV! Teraz ich musia VYSTRIEĽAŤ

diviak

BRATISLAVA – Kvôli výstavbe diaľnice D4 R7 vznikol ďalší pálčivý problém. Na území Bratislavy totiž nová rýchlostná cesta doslova uväznila niekoľko stoviek zvierat. Z nich sú najväčšou hrozbou najmä diviaky, ktoré podľa slov mestskej poslankyne napádajú psov a ohrozujú ľudí. Predseda poľovníckeho združenia má na situáciu celkom iný názor. Diviačiu zver teraz strieľajú vo veľkom.

 

Celú senzáciu okolo štvornohých divokých návštevníkov spustil status starostu Ružinova na sociálnej sieti. „Nielen ľudia dokážu narobiť neporiadok ako prasiatka, poriadnu neplechu dokážu napáchať aj tie skutočné divé… Upozornili ste nás konkrétne na čriedu (asi) dvadsiatich diviakov, ktoré už niekoľko dní pendlujú po Vlčom Hrdle, zhruba v oblasti od lodenice až po bufet Relax,“ varoval pred osadníkmi Martin Chren. „Diviaky už spustošili niekoľko záhrad a poriadne vystrašili niekoľko ľudí, našťastie zatiaľ bez nejakých nepríjemných dôsledkov,“ zreferoval s tým, že problémom sa už aktívne zaoberá veterinárna správa.

Neuveriteľná zhoda okolností! 

Všetko to spôsobila obyčajná kukurica. Keď bola totiž obľúbená pochúťka prasiat pripravená na zber, diviaky začali migrovať. Podľa slov miestneho poľovníka Ota Nevického je kukurica pre túto zver najväčším lákadlom. Mnohopočetná črieda zo širokého okolia Bratislavy, Kalinkova a Hamuliakova však nerátala s tým, že domov sa už nikdy nevráti. Kým sa diviaky pásli na kukurici na území Podunajských Biskupíc, neďaleko nich vyrástol gigantický plot novej diaľnice D4 R7, ktorého účelom je práve oddeliť divú zver od vozidiel na diaľnici. A tak sa stalo niečo, s čím nikto nepočítal. Desiatky diviakov, ktoré len odišli za potravou do polí s kukuricou, zostali nenávratne uväznené na území Biskupických lesov. „Ten diviak sa nemá momentálne ako dostať naspäť. Takže oni jak oplotili diaľnicu, tak zabránili aj prirodzenej migrácii zvery a veľa z nej ostalo na relatívne malom území,“ vysvetľuje poľovník a biológ.

Diviaky sa dožívajú až 20 rokov. Ilustračné foto. Zdroj: TASR / DPA

Jednať by sa podľa jeho slov malo o viacero mnohopočetných čried, populáciu diviakov odhaduje na viac ako 100 jedincov na celom území. Staviteľ diaľnice síce vybudoval takzvané zelené mosty cez diaľnicu, ktorými má zver migrovať, tá však na nové mosty nedokáže trafiť. „Oni tam urobili tzv. prechody pre zver. Tie však zďaleka nepokryjú migračné trasy, ktoré zver mala. Navyše nedokážu na prechody trafiť, to je jak keby sme chceli urobiť diviakom jeden chodník, že tadeto choďte domov,“ poukazuje na to, že divé ošípané boli desiatky rokov vzniknuté sa svoje vychodené trasy, ktoré zrazu zanikli.

Situáciu rieši Regionálna veterinárna správa

Po kontaktovaní Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Bratislava sme zistili, že sa problémom skutočne zaoberajú. „My sme to odstúpili poľovníkom,“ vyjadril sa riaditeľ veterinárnej správy Miloš Mašlaj s tým, že z ich strany vydali opatrenie, v ktorom je zakomponované, že poľovníci majú znižovať stavy diviakov. „V stredu máme poradu so všetkými poľovnými hospodármi a tam budeme riešiť ako novovzniknutú situáciu vyriešiť,“ dodal Mašlaj.

Galéria
Diviaky podľa slov starostu Ružinova napáchali už viacero škôd. Zdroj: fb Martin Chren
Okolie, kde sa črieda vyskytuje. Zdroj: fb Martin Chren
Stopy diviačej svorky. Zdroj: fb Martin Chren
Zničené záhrady trápia ľudí. Zdroj: fb Martin Chren
Vyležaná tráva. Zdroj: fb Martin Chren
Poškodené pletivo. Zdroj: fb Martin Chren
navigate_before
navigate_next

Poľovníci diviakov aktívne strieľajú, avšak v efektívnom love im podľa predsedu poľovníckeho združenia bránia práve vyhlášky veterinárnej správy. Ktoré museli vydať kvôli zabráneniu šírenia moru ošípaných. „To sa nedá tam strieľať medzi chatami a záhradami, to zákon o poľovníctve nedovoľuje. My ich lovíme na tzv. vnadiskách a tam som aj dve veci namietal. Keďže vyhlášky sú nastavené proti rozšíreniu afrického moru je zakázané vnadenie, ale diviaka bez vnadenia neulovíte,“ objasnil situáciu pre Zoznam.sk Nevický. Ďalšou prekážkou sú podľa jeho slov aj slabé návnady. “Diviaka neprilákam na jedno kilo potravy denne, keď sa môže pásť vo veľkom na kukurici.”

Zastrelené diviaky nemajú kam dať

„Na Slovensku nefunguje, resp. v obmedzenom množstve funguje výkup diviny, čo je ďalší problém,“ pokračuje poľovník „Pretože keď tú zver aj ulovíme, nemáme ju kam dať. Každý diviak musí ísť po odstrele na rozbor, kým urobia laboratórne vzorky, mäso by malo byť uskladnené v chladiacich boxoch, ktoré nemáme k dispozícii,“ objasnil s tým, že štát im neposkytol na lov potrebné prostriedky.

Mláďatá majú typické pruhovanie.
Zdroj: FB / Zoo Bratislava

Bezohľadní psičkári a cyklisti

Podľa biológa sú ďalším kameňom úrazu práve nedisciplinovaní psičkári a cyklisti, ktorí rušia diviakov v ich prirodzenom revíre. „Chodia na bicykloch a so psami v lese mimo vyznačených chodníkov a cestičiek. Často majú psov na voľno, čo je v lese zakázané. Psy a hlasní ľudia rušia diviakov v ich prirodzenom prostredí, čo spôsobuje, že migrujú bližšie k mestu,“ objasnil s tým že napomenutia poľovníkov ľudia neberú do úvahy.

Diviačia zver podľa neho sama od seba psy neatakuje: „Diviaky nenapádajú psov, lebo pes má byť podľa zákona priviazaný na vodítku, v takom prípade ho nemá ako napadnúť lebo žiadny diviak za psom na chodník utekať nebude. Diviak sa bráni len v takom prípade, keď ho pes atakuje,“ prízvukuje s tým, že diviak je veľmi plachá zver a s človekom sa do konfliktu len tak ľahko nedostane. „Diviaky sú súmračná nočná zver, ktorá je cez deň zalahnutá, pokiaľ ich niečo nevyrušuje. Tam kde by mali mať uprostred lesa svoju oázu pokoja im chodia psy na voľno a cyklisti,“ dodáva s tým, že situáciu na okrajoch lesov by mali monitorovať aj mestskí policajti.

Kto preberie zodpovednosť?

Vyzerá to tak, že ani jedna zo zúčastnených strán nie je ochotná novovzniknutú situáciu aktívne riešiť. A čriedy desiatok diviakov, ktoré navždy od domova odrhol úsek diaľnice budú jeden po druhom vystrieľané. S otázkami zoznam.sk oslovil aj staviteľa diaľnice, či Ministerstvo dopravy, ani jeden z kompetentných zatiaľ nezaslal svoje stanovisko.

Pozdáva sa vám práca starostu Ružinova Martina Chrena?

https://regiony.zoznam.sk/prieskum-spokojnosti-s-primatormi-a-starostami/bratislava/bratislava—ruzinov/martin-chren/