Politika Domáce Top

Bezúhonnosť učiteľov by sa mala posudzovať prísnejšie, tvrdí výbor

BRATISLAVA – Členovia školského výboru NR SR na dnešnom zasadnutí súhlasili s návrhom novely zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorý predkladajú Lucia Ďuriš Nicholsonová, Natália Blahová a Juraj Droba z SaS. Predkladatelia pritom chcú nové prísnejšie pravidlá pre posudzovanie bezúhonnosti pedagogických a odborných zamestnancov.

Týkať sa budú záujemcov o prácu pedagóga, ktorí pri nástupe do zamestnania budú musieť v prípade schválenia novely zákona povinne predkladať odpisy z registra trestov. Škola tak získa istotu, že na pozíciu učiteľa neprijíma človeka, ktorý sa v minulosti dopustil obzvlášť závažného zločinu a bude tak môcť s väčšou istotou chrániť najlepší záujem žiaka.

Toto sa malo riešiť už dávno, hovorí Remišová

Odpis z registra trestov napokon nebudú musieť dokladať už zamestnaní pedagógovia. Škola si však bude môcť v prípade podozrenia vyžiadať na konkrétneho učiteľa odpis z registra trestov. Overí si tak, či sa v minulosti nedopustil obzvlášť závažného zločinu, ako napríklad zneužívania detí či znásilnenia.

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Veronika Remišová (OĽaNO) dnes uviedla, že takáto právna úprava na ochranu detí tu už mala byť dávno. Návrh preto podporila.

Doladenie niektorých legislatívnych záležitostí

Zároveň upozornila, že štát investuje veľkú sumu peňazí do informatizácie, a tak by bolo podľa nej vhodné, aby existoval nástroj, ktorý by prepájal registre a vytváral zoznamy ľudí, ktorí funkciu pedagóga vykonávať nemôžu. Predchádzalo by sa tak strate času potenciálneho zamestnanca školy pri vybavovaní potrebných dokumentov.

Predseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD) uviedol, že logika a zámer návrhu novely zákona je v poriadku. Zároveň však uviedol, že súhlas s návrhom je bianco šekom pre predkladateľov, keďže ešte musia doladiť niektoré legislatívne záležitosti.

Reakcia na konkrétny prípad

Návrh novely zákona je podľa predkladateľov reakcia na konkrétny prípad, ktorý sa stal na bratislavskej základnej škole. Škola prijala učiteľa, ktorý spĺňal podmienky – mal pedagogické vzdelanie a predložil čistý výpis z registra trestov.

Až po čase sa ukázalo, že učiteľ bol v minulosti súdne trestaný za zneužívanie malých chlapcov, ale keďže bol jeho zločin rokmi zahladený, vo výpise nebol uvedený. Predkladatelia návrhu preto navrhujú, aby začínajúci učitelia museli dokladať svoju bezúhonnosť odpisom a nie len výpisom z registra trestov.

Foto: pixabay.com