Politika Zahraničné Top

Biden a Harrisová. Kto je dvojica, ktorá mieri do Bieleho domu?

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Joe Biden (77) sa stal najstarším prezidentským kandidátom, ktorý uspel v boji o Biely dom a po januárovej inaugurácii bude vo veku 78 rokov najstaršou hlavou štátu v dejinách USA, ktorá zasadne v Oválnej pracovni.  Biden si za svoju kandidátku na post viceprezidentky vybral Kamalu Harrisovú, senátorku za štát Kalifornia. Harrisová je prvou Afroameričankou a zároveň prvou Američankou ázijského pôvodu, ktorá sa stala viceprezidentskou kandidátkou.

 

Joseph Robinette Biden Jr., známy pod menom Joe Biden, sa narodil 20. novembra 1942 v meste Scranton v Pensylvánii v rodine predajcu automobilov ako najstarší zo štyroch súrodencov. Pochádza z rímskokatolíckej rodiny írskeho pôvodu. Keď mal desať rokov presťahovali sa do mesta Claymont v štáte Delaware, kde odišli rodičia za lepšou prácou.

V roku 1961 ukončil prestížnu Archmere Academy v Claymonte. Históriu a politické vedy vyštudoval na University of Delaware v meste Newark, ktorú ukončil v roku 1965 s titulom bakalár. Po získaní titulu bol v tom istom roku prijatý na Syracuse University, kde získal v roku 1968 titul doktor práv.

Po štúdiu sa presťahoval do mesta Wilmington, kde začal advokátsku prax a založil vlastnú právnickú firmu. Zároveň sa stal aktívnym členom Demokratickej strany. V roku 1972 uspel po prvýkrát vo voľbách do Senátu Spojených štátov amerických v štáte Delaware a vo veku tridsať rokov sa stal šiestym najmladším americkým senátorom v histórii.

 

Joe Biden. Zdroj: TASR / AP

Krátko po získaní kresla senátora sa odohrala v Bidenovom živote v decembri 1972 rodinná tragédia. Jeho manželka Neilia išla s deťmi na vianočné nákupy, cestou sa však zrazila s nákladným autom. Pri dopravnej nehode zahynula spoločne s ročnou dcérkou Naomi, dvaja synovia – Beau a Hunter – boli zranení. Joe Biden, ktorý bol celou situáciou zdrvený, zvažoval rezignáciu, aby sa mohol venovať rodine. Stranícke vedenie ho však presvedčilo, aby zostal v úrade. Inauguračnú prísahu zložil v januári 1973 v kaplnke nemocnice, v ktorej ležali jeho zranení synovia. V Senáte potom strávil nepretržite 36 rokov, až do januára 2009, kedy na funkciu – ako novozvolený viceprezident USA – rezignoval. V júli 1977 sa oženil po druhýkrát s učiteľkou Jill Tracy Jacobsovou, s ktorou má dcéru Ashley.

Prvé roky Joea Bidena v senáte sa sústredili na ochranu práv v oblasti spotreby a životného prostredia. Stal sa prvým politickým predstaviteľom Spojených štátov, ktorý predložil v Kongrese USA návrh zákona, ktorý sa zaoberal klimatickými zmenami. Niekoľko rokov pôsobil tiež ako predseda Výboru pre zahraničné vzťahy.

 

Joe Biden s Barackom Obamom v čase, keď bol jeho viceprezidentom. Zdroj: TASR / AP

Pravá ruka Obamu

Od 20. januára 2009 až do 20. januára 2017 bol pravou rukou prezidenta Baracka Obamu. Výberom Bidena na post amerického viceprezidenta vsadil Barack Obama predovšetkým na skúsenosť. Vybral si politicky rozhľadeného človeka, najmä pokiaľ išlo o otázky týkajúce sa zahraničnej politiky a bezpečnosti.

Obaja sa stali počas ôsmich rokov spoločne strávených v Bielom dome blízkymi priateľmi. Barack Obama označil Bidena vo svojom rozlúčkovom prejave v Chicagu za “najlepšiu voľbu”.

Počas svojej desaťročia trvajúcej politickej kariéry sa uchádzal Joe Biden o prezidentskú kandidatúru už dvakrát, v rokoch 1988 a 2008. Oba jeho pokusy však skončili ešte v počiatočnej fáze. Svoju kandidatúru zvažoval aj pred poslednými prezidentskými voľbami v roku 2016, ale napokon uvoľnil miesto Hillary Clintonovej ako demokratickej protikandidátke Donalda Trumpa.

Joe Biden, ostrý kritik Trumpovej politiky, sám seba označuje za následníka Baracka Obamu. Práve na jeho štýl chce po zvolení za prezidenta nadviazať.

Bývalý americký viceprezident Joe Biden 25. apríla 2019 oficiálne oznámil, že sa bude uchádzať o kandidatúru v nadchádzajúcich prezidentských voľbách a 18. augusta 2020 bol oficiálne nominovaný ako prezidentský kandidát za Demokratickú stranu. Jeho súperom o kreslo v Bielom dome bol úradujúci prezident Donald Trump, ktorého porazil a stal v poradí 46. prezidentom v dejinách USA.

 

Kamala Harrisová. Zdroj: TASR / AP

Prvá žena na čele generálnej prokuratúry Kalifornie 

Kamala Devi Harrisová sa narodila 20. októbra 1964 v Oaklande v Kalifornii. Jej matka Shyamala Gopalanová pricestovala do Spojených štátov amerických (USA) ako 19-ročná. Stala sa biologičkou, zaoberala sa výskumom rakoviny prsníka. Otec Donald Harris je ekonómom, emeritným profesorom Stanfordovej univerzity a pochádza z Jamajky.

Kamala Harrisová často s rodičmi navštevovala krajiny, z ktorých pochádzali, vyrastala v multietnickom prostredí. Rodičia sa rozviedli, keď mala sedem rokov. Ostala v starostlivosti matky, ktorá neskôr dostala ponuku pôsobiť v nemocnici v Montreale a vyučovať na McGillovej univerzite. Harrisová sa spolu s matkou ako 12-ročná presťahovala do Montrealu v kanadskej provincii Québec.

Neskôr úspešne vyštudovala politológiu a ekonómiu na Howardovej univerzite vo Washingotone, D.C. Získala tiež doktorát z práv na Kalifornskej univerzite.

Začala pôsobiť na úradoch prokuratúry v okresoch Alameda a San Francisco, neskôr na radnici v San Franciscu. V roku 2003 bola zvolená za okresnú prokurátorku v San Franciscu. Mala na starosti vraždy, vlámania či sexuálne útoky a ďalšiu trestnú činnosť. Presadzovala druhú šancu pre páchateľov, ktorí boli usvedčení z užívania drog – aby si mohli dokončiť aspoň stredoškolské vzdelanie a získať zamestnanie. Zasadila sa tiež o potlačenie detskej prostitúcie a o zmenu pohľadu na túto trestnú činnosť, keďže chcela, aby štát posudzoval dievčatá v tomto veku ako obete. V roku 2007 svoju funkciu obhájila.

Vo voľbách v roku 2010 bola zvolená za generálnu prokurátorku Kalifornie za Demokratickú stranu. Žiadna žena pred ňou takúto funkciu v najľudnatejšom štáte USA nedosiahla. Svoju pozíciu obhájila opäť aj v roku 2014.

Bojovala za zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, presadzovala právo osôb rovnakého pohlavia na sobáš, vyslovovala sa proti trestu smrti. V tomto období svojej politickej angažovanosti sa zoznámila s demokratom Joeom Bidenom, medzi jej priateľov patril aj Beau Biden, syn prezidentského kandidáta, ktorý v roku 2015 ako 46-ročný podľahol nádorovému ochoreniu.

V roku 2016 bola Kamala Harrisová zvolená za senátorku zastupujúcu štát Kalifornia.

 

Zdroj: TASR / AP

Najskôr Bidena kritizovala, potom podporovala

Počas demokratických primárok v roku 2019 kritizovala svojho súpera Bidena, v decembri 2019 sa z kampane stiahla pre nedostatok finančných prostriedkov. Neskôr začala Bidena podporovať.

Na celoštátnom zjazde 19. augusta 2020 nominovala Demokratická strana 77-ročného Joea Bidena, bývalého senátora za štát Delaware a dvojnásobného viceprezidenta USA počas osemročného mandátu Baracka Obamu, za svojho oficiálneho prezidentského kandidáta. Ďalší deň oficiálne nominovala na viceprezidentský post Kamalu Harrisovú.

“Bojovala som za deti a obete sexuálneho obťažovania. Bojovala som proti nadnárodným gangom. Podala som si najväčšie banky, pomohla poraziť jednu z najväčších na profit orientovaných univerzít. Spoznám predátora, keď ho vidím,” povedala Harrisová vo svojom prejave.

Kamala Harrisová sa v roku 2014 vydala za právnika Douglasa Emhoffa, ktorý má z prvého manželstva syna Colea a dcéru Ellu, žijú v Los Angeles.

Je v poradí treťou ženou, ktorá sa o post viceprezidentky uchádzala vo farbách jednej z dvoch veľkých politických strán. Prvou bola v roku 1984 Geraldine Ferrarová – demokrat Walter Mondale však neuspel a prezidentské kreslo získal druhý raz po sebe republikán Ronald Reagan. Sarah Palinová bola republikánskou viceprezidentskou kandidátkou v roku 2008, keď sa o najvyšší post uchádzal senátor John McCain. Toho však porazil Barack Obama.