Politika Zahraničné

Biden prisľúbil, že bude podporovať bieloruskú opozíciu proti Lukašenkovi

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Sľubný kandidát na amerického prezidenta Joe Biden v utorok podporil bieloruskú opozíciu a jej generálny štrajk proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a uviedol, že autoritársky líder je nelegitímny. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 

Biden, ktorý v prieskumoch verejnej mienky pred budúcotýždňovými voľbami vedie pred prezidentom Donaldom Trumpom, prisľúbil, že v prípade svojho víťazstva “výrazne rozšíri” sankcie proti “Lukašenkovým prisluhovačom” – tak ako to urobili európski spojenci. “Hoci prezident Trump sa odmieta vyjadrovať v ich záujme, ja naďalej stojím pri bieloruskom ľude a podporujem jeho túžbu po demokracii,” napísal Biden vo vyhlásení.

“Odsudzujem aj otrasné porušovanie ľudských práv, ktorého sa dopúšťa Lukašenkov režim,” zdôraznil Biden a dodal: “Žiaden líder, ktorý mučí svojich vlastných ľudí, nikdy nemôže tvrdiť, že má legitimitu.” Zamestnanci v továrňach začali v pondelok štrajk, pretože Lukašenkovi vypršal konečný termín na odstúpenie, stanovený Sviatlanou Cichanovskou, ktorá bola jeho súperkou v augustových voľbách. Cichanovská vyhlasuje, že vo voľbách zvíťazila, ale Lukašenko tvrdí, že víťazom je on. A proti povolebným celoštátnym protestom vysiela bezpečnostné sily, ktoré voči demonštrantom tvrdo zasahujú. Trump neraz vyvoláva nesúhlasné reakcie, keď chváli autokratických lídrov, napríklad ruského prezidenta Vladimira Putina, Lukašenkovho hlavného spojenca.