Politika Zahraničné

Biden prisľúbil zriadenie výboru na kontrolu polície, ak vyhrá voľby

Biden prisľúbil zriadenie výboru na kontrolu polície, ak vyhrá voľby. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Pravdepodobný kandidát americkej Demokratickej strany na prezidenta USA Joe Biden v pondelok vedúcim predstaviteľom afroamerickej komunity v štáte Delaware prisľúbil, že v prípade svojho zvolenia zriadi výbor na kontrolu polície. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Biden zdôraznil, že takýto výbor by vytvoril v priebehu prvých 100 dní po svojom prípadnom nástupe do prezidentského úradu.

Podľa vlastných slov tiež čoskoro predstaví hospodársky plán, ktorý má pomôcť afroamerickým a hispánskym komunitám obzvlášť tvrdo zasiahnutým pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

Biden sa s predstaviteľmi afroamerickej komunity stretol v pondelok v meste Willmington v štáte Delaware na severovýchode USA. “Nikdy som vás nepovažoval za samozrejmosť,” povedal a dodal, že priazeň voličov si je potrebné zaslúžiť.

Černošskí predstavitelia v Delaware Bidena vyzvali, aby si ako svojho kandidáta na post viceprezidenta vybral Afroameričana. Súčasné protesty v USA podľa ich slov odrážajú širšiu frustráciu černošskej komunity.

Biden, ktorý už predtým prisľúbil, že v tandeme s ním bude za viceprezidentku kandidovať žena, povedal, že na zozname má aj niekoľko možných kandidátok čiernej pleti.

Spojené štáty v priebehu posledného týždňa zasiahla vlna protestov a nepokojov, ktoré vyvolala smrť neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda v meste Minneapolis. Ten zomrel v pondelok 25. mája po brutálnom zásahu belošského policajta.