Politika Zahraničné

Biden vymenoval členov svojho inauguračného výboru

Zdroj: TASR/AP

WASHINGTON – Novozvolený americký prezident Joe Biden vymenoval v pondelok vedúcich členov svojho inauguračného výboru, zodpovedných za plánovanie slávnostnej ceremónie 20. januára 2021, keď Biden po Donaldovi Trumpovi oficiálne prevezme vedenie Bieleho domu. Informovala o tom agentúra AP.

Generálnym riaditeľom inauguračného výboru sa stal prezident štátnej univerzity v štáte Delaware Tony Allen. Post výkonného riaditeľa výboru obsadil Maju Varghese, vysokopostavený člen Bidenovho volebného tímu. Prezidentov inauguračný výbor má okrem oficiálnej ceremónie pred budovou Kapitolu vo Washingtone – ktorú organizuje spolu s plánovacím výborom amerického Kongresu – na starosti aj plánovanie inauguračného bálu a iných udalostí spojených so skladaním prezidentskej prísahy. Inauguračný výbor v pondelňajšom stanovisku uviedol, že počas spomínaných slávností bude dbať na bezpečnosť účastníkov v súvislosti s ochorením COVID-19, ktoré vyvoláva nový druh koronavírusu.

Víťazom prezidentských volieb z 3. novembra sa stal demokratický kandidát Biden po tom, čo zvíťazil v kľúčovom štáte Pensylvánia. Americké médiá ho vyhlásili za víťaza už 7. novembra. Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí Joea Bidena za prezidenta a Kamalu Harrisovú za viceprezidentku, sa zíde 14. decembra. Jednotlivé štáty musia do Washingtonu doručiť svoje správy s overenými konečnými výsledkami najneskôr 8. decembra. Úradujúci americký prezident Donald Trump a ďalší členovia Republikánskej strany tvrdia, že pri hlasovaní v došlo k podvodom, dôkazy o tom však nepredložili.