Spoločnosť Politika Zahraničné

Bidenovo víťazstvo pomôže príslušníkom menšín, tvrdí analytik

Joe Biden. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Víťazstvo Joea Bidena v minulotýždňových amerických prezidentských voľbách pomôže príslušníkom menšín. Pre TASR to povedal politický analytik Lincoln Mitchell.

 

Bidenovo víťazstvo je “veľké víťazstvo pre rasové menšiny – najmä Afroameričanov,” povedal Mitchell. Hlasy Afroameričanov boli podľa neho nevyhnutné pre Bidenovo víťazstvo a pomohli mu získať potrebný náskok v kľúčových štátoch ako Georgia, Pensylvánia a Michigan. “Hlasy Američanov s mexickým pôvodom boli kľúčové na Bidenove víťazstvá v Nevade a Arizone,” povedal Mitchell. Všetky rasové a náboženské menšiny budú podľa neho teraz žiť v krajine, kde je ústredné posolstvo prezidenta jednota a tolerancia, namiesto rozdelenia a nenávisti.

“Bidenov plán v otázke pandémie ochorenia COVID-19 je lepší ako plán Donalda Trumpa a okamžite pomôže afroamerickým a latinskoamerickým komunitám,” povedal. Takisto pripomenul, že zvolená viceprezidentka Kamala Harrisová je Afroameričanka a zároveň má aj ázijský pôvod. Biden sa podľa Mitchella vráti k zahraničnej politike USA, ktorá je založená na diplomacii a pomoci. “Mali by sme však mať na pamäti, že Biden sa bude sústreďovať na domácu politiku – najmä v úvode svojho pôsobenia vo funkcii prezidenta,” povedal. Biden sa v sobotu stal podľa amerických médií víťazom prezidentských volieb po tom, čo zvíťazil v kľúčovom štáte Pensylvánia. Bývalý viceprezident tým presiahol hranicu 270 hlasov voliteľov, ktorú potreboval na potvrdenie víťazstva. Biden neskôr zvíťazil i v štáte Nevada a celkovo zatiaľ získal 279 z 538 hlasov voliteľov.