Politika Zahraničné Top

Bieloruského vodcu podporuje Putin. Lukašenko uviedol, prečo je to podľa neho tak

Alexandr Lukašenko sa nechce vzdať moci. Zdroj TASR / AP

MINSK – Už týždne sa konajú demonštrácie proti bieloruskému diktátorovi Alexandrovi Lukašenkovi (66). -Ruský prezident Vladimir Putin ho však podporuje. Sám Lukašenko uviedol, prečo.

 

Ak by ho súčasné protesty zvrhli, potom je podľa jeho názoru „Rusko na rade“. Podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry „Ria Novosti“ to povedal Lukašenko v utorok v rozhovore s niekoľkými ruskými médiami.

Pravdepodobne sa snažil vysvetliť, prečo podľa jeho názoru musí zostať pri moci. „Viete, čo si myslíme spoločne s ruským zriadením a ruským vedením? Ak Bielorusko padne, bude na rade Rusko,“ povedal Lukašenko.

Okrem toho vyjadril presvedčenie, že bez neho ako prezidenta „sa zrúti celý systém a potom celé Bielorusko“.

Od ukradnutých prezidentských volieb 9. augusta, v ktorých sa s viac ako 80 percentami hlasov oficiálne vyhlásil za víťaza, demonštrujú ľudia v Bielorusku proti hlave štátu, ktorá je pri moci 26 rokov. Vládu zároveň obviňujú z masívnych volebných podvodov.

 

Vladimir Putin Lukašenka podporuje. Zdroj: TASR / AP

Nechce hovoriť s opozíciou

Lukašenko tiež odmietol hovoriť s opozíciou: „Toto nie je opozícia. Všetko, čo ponúka, je pre Bielorusko katastrofou,“ tvrdí. Jeho oponenti podľa neho chceli prerušiť „väzby s bratským Ruskom“.

Prezident v rozhovore uviedol, že sa cíti „ľudsky urazený“ dennými protestmi. Časť obyvateľstva však podľa neho zabudla, ako vyzerala krajina pred 20 rokmi.

Lukašenko zároveň po zmene ústavy nevylúčil nové voľby. „Sme pripravení reformovať ústavu,“ uviedol. Lukašenkovi oponenti ho však obviňujú, že sa týmto návrhom snažil iba získať čas.

Nečakané priznanie

Alexandr Lukašenko v rozhovore jasne uviedol, že neuvažuje o tom, že by sa v blízkej dobe rozlúčil s mocou. Je pravda, že vzhľadom na jeho teraz 26-ročnú vládu pripustil: “Áno, možno som v práci pôsobil trochu pridlho.”

Lukašenko sa v rozhovore pre niekoľko ruských štátnych médií sám o sebe vyjadril, že je vraj jediným človekom, ktorý je v súčasnosti schopný chrániť krajinu. Nepokoje a silný odpor proti jeho vláde v uliciach Bieloruska však aj naďalej pokračujú. Samotní Bielorusi tak situáciu vidia inak, ako ich dlhoročný líder.

Mohlo by vás zaujímať