Zahraničné Politika

Bieloruský prezident Lukašenko vymenoval za nového premiéra Romana Golovčenka

Bieloruský prezident Lukašenko vymenoval nového premiéra. Zdroj: TASR / AP

MINSK – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vymenoval za nového premiéra Romana Golovčenka. Informovala o tom vo štvrtok agentúra TASS s odvolaním sa na spravodajstvo bieloruskej tlačovej agentúry BelTA.

 

Lukašenko ozrejmil, že s bývalým premiérom Sergejom Rumasom nemal žiadne problémy a akceptoval jeho rozhodnutie venovať sa podnikaniu. “Nemáme nijaké veľké problémy, ale chce sa (Rumas) venovať podnikaniu. Vítam to,” podotkol Lukašenko.

Golovčenko (47), doterajší predseda Štátneho vojensko-priemyselného výboru, študoval na Štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve (MGIMO) a bieloruskej akadémii manažmentu.

V rokoch 2002-05 pôsobil ako expert na sekretariáte bieloruskej bezpečnostnej rady, neskôr ako poradca v prezidentskej kancelárii. Od roku 2013 do roku 2018 zastával pozíciu bieloruského veľvyslanca v Spojených arabských emirátoch. Riadenie Štátneho vojensko-priemyselného výboru prebral v roku 2018.

Rumasovu vládu Lukašenko odvolal v stredu večer.

Lukašenko na margo zmeny vlády podľa spravodajského kanálu Belarus 1 uviedol, že s formovaním novej vlády sa začalo dávno, “asi tak pred šiestimi mesiacmi”. S týmto spresnením podľa vlastných slov prišiel preto, aby “sa zabránilo rôznym klebetám”.

Podľa ruského spravodajského portálu Meduza.io spájal Lukašenko zmenu vlády s prezidentskými voľbami, v ktorých bude už po šiesty raz po sebe kandidovať. Voľby hlavy štátu sa budú konať 9. augusta.